Мистецький проект відкрився в Черкасах до Дня українського добровольця

14 Березня 2018 09:27

До Дня українського добровольця, який відзначають сьогодні, 14 березня, в Черкаському обласному художньому музеї відкрили фотодокументальну виставку “УПА – відповідь нескореного народу” і фотопроект “PROMKA”.

ck-oda.gov.ua

Мистецький проект стартував за ініціативи Департаменту культури та взаємозв’язків з громадськістю ОДА. На відкриття завітали представники обласної влади, бійці 95-ї окремої аеромобільної бригади, 24-го окремого залізного механізованого батальйону, Першого добровольчого батальйону ім. генерала Кульчицького, полку “Азов”, ДУК “Правий сектор” студенти, кадети.

Вистаку “УПА – відповідь нескореного народу” присвячена десятилітній боротьбі української повстанської армії і підготовлена Центром досліджень визвольного руху, Національним музеєм-меморіалом “Тюрма на Лонцького”, Галузевим Державним архівом Служби безпеки України.

УПА стала відповіддю на жорстоку окупаційну політику, що змусила українців організуватися у збройні підрозділи, котрі стали частинами Української повстанської армії. Армії, через яку пройшло понад сто тисяч осіб, за участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона людей. Детальніше ТУТ.

ck-oda.gov.ua

Мета ж фотопроекту “PROMKA” – нагадати українцям, а потім і світовій спільноті, що нинішня війна в Україні триває. Ще нічого не завершилося. Щодня гинуть кращі сини України і щодня державність у небезпеці.

Експозиція виставки “PROMKA” складається із серії чорно-білих фотографій та полароїдних знімків воєнного корреспондента Олеся Кромпляса – про українських героїв, котрі щодня в нелюдських умовах під постійними обстрілами виконують свій обов’язок, обороняючи нашу Батьківщину. Проект складається із 40 робіт, відтворених упродовж жовтня-листопада 2016 року.

За словами самого автора, поштовхом до створення цієї серії фото стало загострення конфлікту в зоні Авдіївки навесні 2016-го року. «Коли доступ преси на Промку був обмежений і нікому не було ясно, де це і що там взагалі коїться, я зрозумів, що можу привезти звідти якісний репортаж. Я вирішив використати свої переваги, зокрема навички роботи на передовій, коли йде бій… Поки чекав дозволу на роботу в Промзоні, мав час продумати та пофантазувати про те, що взагалі я хочу зробити з отриманими фото, як їх донести і що цим сказати», – зазначає Олесь Кромпляс.

ck-oda.gov.ua

Зауважимо, виставка побувала в багатьох містах Україна та за її межами, зокрема в Цюриху, Женеві, Мюнхені, Варшаві, Празі, Лісабоні, Порту.

Під час офіційного відкриття виставок бійців добровольчих батальйонів та полків нагородили ювілейними відзнаками «Холодний Яр».

Виставки можна відвідати безкоштовно, діятимуть вони до кінця березня.

Довідково про автора проекту “PROMKA”:

Олесь Кромпляс–активіст, доброволець, журналіст та воєнний кореспондент, учасник Революції гідності, фотограф.  Його роботи були відібрані до збірки 50-ти кращих фотографій з Майдану. Навесні 2014-го року перебував в полоні російських сил в Криму. З початком війни на Донбасі вступив до лав добровольчого батальйону “Азов”, брав участь у звільненні та подальшій обороні Маріуполя, Іловайській операції. З підписанням Мінських угод остаточно змінив зброю на фотоапарат. Восени 2014 року  разом з 79-ю бригадою  провів одну ротацію та зняв репортаж в Новому терміналі Донецького Аеропорту. Автор статей та фоторепортажів з Маріуполя, Іловайська, ДАПу, Дебальцево, Широкіно та Промзони Авдіївки.