Чигиринщина потерпає від погодних аномалій

24 Червня 2018 09:19

Із випаданням дощів, підвищенням температури вночі та відносної вологості повітря, агрометеорологічна ситуація на Черкащині змінилась. Здебільшого вона покращилась, в районах південного сходу області, де дощу випало обмаль – лише пом’якшилась, повідомляють в обласному гідрометеоцентрі.

Так, на більшості площ рясні дощі сприятливо вплинули на вже сформований врожай та дещо скоротили площу із засухою, що розпочалася у попередній декаді на півдні та сході області від 30 % до 25 %.  При цьому, якщо вона припинилась на північному сході та південному заході області, навпаки поглибилась на південному сході.

Якщо в Україні найбільше страждають Запорізька область і деякі райони Херсонської, на Черкащині – Чигиринщина.

Саме ця частина області відчутно різниться від решти площ території області, як за кількістю опадів, яка є найменшою, так і по кількості днів із посушливими явищами, яка є найбільшою. Так, опадів з початку вегетаційного періоду там випало в 2-3 рази менше від решти площ, з початку літа – в 2-5 раз менше. Та й днів зі спекою +30° і вище там найбільше – 6, що вдвічі більше норми та при тому, що в окремих районах такої високої температури ще не було.

Як наслідок надмірностей – дуже сильна засуха. Вологозапаси грунту там практично вичерпані під ранніми хлібами, а під пізніми (кукурудзою, соняшником) знизились до недостатніх значень. І навіть 10 мм дощу, який випав у Чигирині 22 червня, суттєво не покращив ситуацію.

Тому, у ранніх зернових можлива підвищена щуплість зерна, у пізніх, в яких розпочався критичний період розвитку до вологи, спостерігається денне в’янення рослин, слабкий приріст вегетативної маси, а все це передумови для зниження врожаю.

Навпаки, на окремих площах північного сходу, де спостерігалися локальні сильні дощі, а загальна кількість опадів з початку колосіння озимих хлібів вже перевищила 100 мм, створилися умови для “стікання” зерна.

Тож черкаські агрометеорологи роблять прогноз, що за таких умов на рекордний вже сформований врожай ранніх хлібів в області розраховувати не слід, проте він очікується в межах середнього за останні 5 років.