Томенко про депутатів-дармоїдів, відсутність коаліції та беззаконня у владі

20 Липня 2018 20:30

Наскільки неефективно працювала півроку Верховна Рада, скільки коштує українцям діяльність парламентарів, а також про неконтрольоване підвищення проїзду в Києві вдвічі та шляхи виходу з кризи розповів гість Politeka Online Микола Томенко, лідер партії “Громадський рух “Рідна країна”.

Оцінка роботи Верховної Ради цього скликання

Наша команда кілька днів аналізувала емпірично, фактологічно, концептуально, що відбувалося на VIII сесії ВР. Нагадаю, парламент працює дві сесії на рік: починається з першого вівторка лютого і зазвичай закінчується всередині липня, а потім розпочинається з першого вівторка вересня і рухається до лютого. Отже, за ці півроку VIII сесії, за нашим підрахунком, було ухвалено 11 нових законопроектів.

До речі, наш підрахунок, який базується на даних апарату ВР, не відповідає підрахунку, який дав на підсумковій прес-конференції голова ВР Андрій Парубій, який говорить про 88. Також до близько 40 законопроектів було внесено зміни. Зміною може бути й одне слово, тому повноцінним законом це важко назвати. Ще є 11 ратифікацій різних договорів. Зазвичай ратифікація – це формальна функція парламенту. Тобто, за нашими оцінками, йдеться про 62 законопроекти, які стали законами, але в різному форматі.

Далі ми порахували, а скільки за півроку фактично працювала Верховна Рада. У нас було 116 робочих днів. Ми вважаємо фактичним робочим днем ВР день, коли було проголосовано на пленарному засіданні бодай одне рішення. Ми відкинули більшість п’ятниць, коли приходять 100 людей і не голосують або відбувається прес-конференція Гройсмана і читаються запити.

Насправді ВР хитро працює. Коли тиждень комітетів – ніхто не працює. Ми це тестували через сайт Верховної Ради. Можливо, прийдуть кілька осіб, відбудеться нарада, але комітет, який ухвалює рішення, не працює, бо фізично не можна зібрати людей. Практика сьогодні неправильна, на нашу думку. Засідання комітетів відбувається по середах, пленарного дня, до обіду. Ми порахували фактично робочі дні – вийшло 34 дні з 116. Далі ми хотіли подивитися, скільки це коштує українському народу.

ВР на рік коштує українському народу більше ніж 1 млрд 700 млн. Тобто якщо ці півроку перевести на 3-4 дні, то один фактично робочий день ВР для нас коштує 25,4 млн гривень, тобто приблизно 1 млн доларів.

Щодо пропозицій зміни форми правління

У нас багато прихильників, зокрема серед науковців. Команда “Громадського руху “Рідна країна” презентувала третій шлях. Є німецький шлях імені Меркель, який підтримує Тимошенко, “Опозиційний блок”, “Народний фронт” – це парламентська модель. Є другий шлях – президентська модель, яку озвучив Гриценко та Ляшко. Доволі впливові сили підтримують ці дві крайні моделі. Ми ставимося до цього критично не тому, що нам не подобається Меркель, а тому, що не потрібно в когось списувати.

Якщо запроваджувати президентську модель, як Ердоган, тоді потрібно і надзвичайний стан ввести, як Ердоган, 80 тисяч вчителів до в’язниці посадити, як Ердоган, тощо. Якщо говорити про німецьку модель, тоді треба двопалатний парламент робити, робити Україну федеративною. Якщо брати якусь функціональну модель, треба брати всі її складові. Ніхто з них не може сказати, скільки часу потрібно та в який спосіб це можна зробити. Ми вважаємо це хибним шляхом.

Ми підрахували, що для того, щоб повністю завантажити нову модель парламентську, без інституту президентства, потрібно приблизно три роки, повноцінну президентську модель – десь два роки. Треба не лише внести зміни до Конституції, а й на референдумі підтвердити. Тимошенко пропонує через спеціальну конституанту це ухвалити, а для цього треба ще обрати членів Конституційної асамблеї, провести вибори. Після ухвалення Конституції потрібно провести ще одні вибори за новою Конституцією – лише тоді парламент почне працювати.

Ми маємо Росію з Путіним, фантастичну корупцію, бідність – ми не можемо три роки гратися в нову Конституцію. Це хибна позиція, що ми всі хороші, а Конституція погана.

Не Конституція винна, що влада не працює, крадуть, не виконують свої обов’язки, не дотримуються законів чиновники, влада та суспільство, яке теж час від часу порушує закон. У нас Конституція парламентсько-президентська. Ми не жили за нею жодного дняМи пропонуємо спробувати. Ми назвали нашу концепцію “Як створити парламентсько-президентську республіку в Україні за 100 днів?”.

Якщо йти за регламентом, ми зможемо це зробити за 100 днів. Конституційні норми не прописано, їх не виконують. Не треба жодної зміни до Конституції. Ми пропонуємо змінити Україну, не змінюючи Конституцію. Далі ми прописуємо, як поставити президента на місце. Щоб ми знали, що зовнішня політика працює, що Трамп не віддасть нас Путіну, що всіх послів призначено, що машина працює.