Історик спростовує черкаський міф про Івана Підкову

9 Серпня 2018 12:00

У Черкасах у 1986 році був відкритий пам’ятник Івану Підкові. Приурочена ця подія була до 700-річчя міста. Традиційно в літературі пишеться, що після страти у 1578 році тіло Івана Підкови було викрадене черкаськими козаками і поховане у Канівському монастирі.

Пам’ятник Іванову Підкові у сквері Богдана Хмельницького вважається одним із символів Черкас

Це ще один із чергових міфів нашої історії (хай вже пробачать мені наші краєзнавці та черкащани, а заодно й канівчани).

Насправді:
1) Канівського монастиря на той момент взагалі не існувало, він був заснований тільки на початку XVII ст.;
2) “черкаських козаків” теж тоді не існувало, оскільки в самих Черкасах вони вже не проживали постійно (хіба що інколи могли сюди забрідати), про що свідчать люстрації цього ж часу;
3) Іван Підкова, як свідчать джерела, був похований в Успенській церкві міста Львова, якою опікувалися місцеві “братчики”.

Затятим опонентам, закоханим у міфологію козацтва, одразу ж питання: якщо вже якимсь козакам припекло викрасти тіло Підкови із Львова, де краще за нього все ж таки турбувалися б “братчики”, аніж бродячі козаки, то навіщо ж їм була потреба вести його через усю Україну кілька тижнів (забальзамували?) через територію, контрольовану поляками (!) аж до Канева, який повністю контролювався польською владою і де козаки, зрозуміло, ніякого впливу не мали?!

Валерій Ластовський, історик, юрист, доктор історичних наук, професор