Грім сьогодні – на довгу і теплу осінь

11 Вересня 2018 08:49

У дохристиянські часи 11 вересня вшановували Бога-Рода, який вважався покровителем родинного благополуччя. Обряд вшановування проводився біля води, де навколо старої жінки, що тримала хліб, водилися хороводи з величальними піснями. По закінченні обряду хліб ділився і роздавався для лікування хворих.

У християнські часи приблизно з 5 сторіччя 11 вересня у народі почали відзначати Головосіка. Цього дня намагаються не працювати, особливо не різати всілякі овочі, що нагадують голову, зокрема, капусту, буряки та картоплю. Хліб ламають і взагалі дотримуються суворого посту. Щодо погоди, то колись підмічали, якщо цього дня чути грім, на довгу і теплу осінь.

За церковним календарем 11 вересня вшановують день Усікновення глави пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана.

Іменинниками 11 вересня є:

Іван.

11 вересня відзначають:

  • Тиждень освіти для дорослих.

Чи знаєте ви, що:

Знаючи, що вода добре зберігає та передає інформацію, наші предки надавали великого значення купанню, особливо дітей.

У воду до першої купелі додавали свяченої води, трав’яного відвару та свячену вербу, щоб дитя росло, як це дерево. Під час купання обов’язково примовляли: «Христос купався, води не боявся, і ти не бійся», «Будь здорове, будь красиве, будь ти й розумненьке».

Щоб накликати для дитини добру ласкаву долю, на Черкащині у воду клали ласкавці (місцева назва волошок). Щоб немовля любило купатись, у воду додавали любистку.

Мами, які бажали для своєї доньки гарної вроди, пильнували першу квіту півонії. Її зривали, сушили. А потім додавали до купелі разом з медом, «щоб хлопці липли».

Воду після купання дитини завжди виливали лише на другий день і туди, де ніхто не ходить, або під плодове дерево, щоб дитина росла, і з неї був толк.