Черкащан запрошують на літературно-музичний вечір, присвячений визволенню Шевченка з кріпацтва

21 Квітня 2015 14:00

11124716_369703859898361_259558631823115242_nУ середу 22 квітня в музеї “Кобзаря” (Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 37) відбудеться літературно-музичний вечір, присвячений визволенню Тараса Шевченка з кріпацтва у 1838 році.

Для учасників заходу гратимуть і співатимуть учні Черкаського музучилища ім. Гулака-Артемовського. Початок заходу – о 16 годині.

Довідково:

Хто визволяв Тараса Шевченка з кріпацької неволі?

Іван Сошенко – українець із Черкащини, маляр. Першим почав замислюватися про звільнення Шевченка з кріпацтва й порадився про це з письменником Євгеном Гребінкою.

Євген Гребінка – українець із Пирятина, видавав у Петербурзі альманах “Ластівка”. Він перший узявся за літературну освіту Шевченка, запрошуючи його до себе з 1837 року на літературні вечори. “Хрещений батько” першого видання “Кобзаря”. Саме йому Тарас Шевченко присвятив поему “Перебендя”.

Василь Григорович – земляк Євгена Гребінки. Чоловік доньки славного українського різьбяра Івана Мартоса. Секретар Товариства заохочення мистецтв, професор теорії естетики, віце-президент Імператорської Академії мистецтв. Йому Шевченко присвятив поему “Гайдамаки”.

Олексій Венеціанов – син грека з Ніжина й українки, вчитель Івана Сошенка, товариш Євгена Гребінки по гімназії. Придворний живописець.

Василь Григорович та Олексій Венеціанов товаришували з відомим поетом Василем Жуковським (вихователем царя Олександра I), якому й представили Шевченка.

Василь Жуковський – поет-романтик, позашлюбний син туркені-полонянки та російського поміщика Опанаса Буніна. Прізвище отримав від збіднілого дворянина Андрія Жуковського, який був його хрещеним батьком. Василь добре знав долю кріпаків і почав дбати про звільнення Шевченка – українського “алмаза в кожусі”.

Карл Брюллов – нащадок французів-гугенотів. Його предки емігрували до Німеччини, згодом переїхали до Росії, але вільнолюбний дух, притаманний французам, художник зберіг. Українець Іван Сошенко познайомив Шевченка з Карлом Брюлловим. Це знайомство стало вирішальним у долі юного Шевченка.

(за матеріалами “Запорізької правди”)