“Сакура по-черкаськи”: кілька питань про найпопулярніше дерево квітня (фото)

18 Квітня 2018 12:07

В Ужгород їдуть милуватися сакурами, у Кропивницький – на тюльпани. А Черкаси всередині квітня огортає біло-рожевий серпанок цвіту абрикосів. Нехай сюди не їдуть тисячі туристів, ми все одно знаємо, що абрикоси – потужний неофіційний бренд Черкас. Ба більше! “Якщо Дніпро – то тіло Черкас, то квітучий абрикос – душа”, – впевнена містянка Тетяна Кавальчук. “І хай немає раю на землі, та є Черкаси, квітень, абрикоси…”, – пише поет Олексій Юрін.

фото Мандрівчник Черкаси

Як сталося, що абрикосів стало так багато в Черкасах? Чи насаджували ці дерева спеціально та чим вони корисні – “Рідна Черкащина” розпитала у кандидата біологічних наук, доцента, завідувача кафедри екології та агробіології ННІ природничих наук Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького Олександра Спрягайла.

Фото Сергія Черкасова

“Абрикоси, як і багато інших плодових культур, в наших містах висаджують традиційно, хоча цей вид не є українським, а прибув до нас із Середньої Азії. Найчастіше це роблять у приватному порядку, не узгоджуючи з планом озеленення міста чи села. Крім того, абрикоси добре проростають з насіння і розмножуються самосівно, без участі людини, – розповів Олександр Спрягайло. – Ця рослина – цінний весняний медонос і досить декоративна у період цвітіння й плодоношення. У складі насаджень вони затримують значну кількість пилу та захищають від шуму”.

Фото Наталії Вернидуб

Утім, мають абрикоси і свою темну сторону. Наприклад, під деревами в урожайні роки утворюється багато плодів, які накопичуються, гниють та часто є причиною неприємного запаху і бруду. А алоди з дерев, які ростуть на вулицях, особливо з інтенсивним рухом, фахівець узагалі не радить уживати в їжу,бо вони можуть містити ряд забруднюючих речовин, навіть важкі метали. Деревина цього виду досить крихка, тому часто можна побачити зламані гілки, або навіть цілі абрикосові дерева після буревіїв…

Фото Тетяни Кавальчук

Без сумніву, Черкаси й абрикоси – унікальний тандем. І зима тут остаточно прощається не з закінченням опалювального сезону, а лише тоді, коли тріумфальним цвітом розквітають абрикоси. “Завдяки абрикосам навесні це місто-сад, місто-квітка з білими будинками і одним дуже маленьким магазинчиком українських сувенірів. Так: для мене Черкаси — райський білий рушник, із тонким, ледь помітним візерунком”, – така метафора, на думку відомого режисера Сергія Проскурні, найкраще пасує Черкасам…