Червоне дерево і перламутр: у фондах Черкаського музею “знайшли” унікальну шафу (фото)

14 Червня 2018 09:00

Експозиція Черкаського обласного краєзнавчого музею поповнилася унікальною 300-річною шафою. Це справжній витвір мистецтва. Вона інкрустована червоним деревом і перламутром і, вочевидь, стояла в покоях далеко не бідних людей. У музеї кажуть, що шафа досить рідкісна, у Європі таких – можна перелічити на пальцях однієї руки.

facebook.com/oblmyzkray

“Можливо, шафа датується 18 ст., це доба Хмельниччини, барокко. Втім, точну дату ще необхідно дослідити. Ймовірно, вона належала досить заможним людям. Зараз це взагалі антикварна річ. Реставратор Віктор Крючков каже, таких шаф можна нарахувати зо п’ять у Європі. Бачила такого стилю у Білій Церкві, але вони не розцяцьковані, а чорні чи коричневі. Наша інкрустована червоним деревом і перламутром (на фото він “світиться” білим, – прим.ред.), – розповіла “Рідній Черкащині” заступник директора з наукової роботи музею Тетяна Григоренко. – Інформації про неї вкрай мало. Була передана Смілянським музеєм, дата надходження 1926 р., вочевидь, у когось реквізували. Інвентарна картка була заповнена у 1948 р”.

У цій шафі зберігався одяг, має полиці. Цікаво, що вона трикутна і вільно вбудовується у куток.

facebook.com/tatyana.hrihorenko

За словами Тетяни Григоренко, ця унікальна шафа знаходилася у фондах з давніх-давен, але жодного разу не реставрувалася і не експонувалася, хоча про неї знали і працівники фондів, і керівництво музею. Чому? Жінка припускає, що, напевне, у попередніх начальників музею не було на це, як то кажуть, “політичної волі”.

facebook.com/tatyana.hrihorenko

“Шафа потребує реставрації, але не настільки, що її не показувати відвідувачам. Вигляд у неї досить добрий для експонування. Звісно, що річ, якій десь 300 років, вона має пошкодження і потребує дороговартісної реставрації, – зауважила Тетяна Григоренко. –  Вирішили, що як тільки буде можливість, будемо реставрувати поступово, але потрібно тільки справжні цінні матеріали. Тож запрошуємо до музею, бо це дійсно унікальна річ, якою можна пишатися”.