Ситуація із водопіллям складна, – черкаські метеорологи

18 Лютого 2020 14:50

Цей сезон є унікальним, оскільки метеорологічна зима так і не настала. Осінь плавно переходить у весну. Таке відбувається вперше, зазначають в обласному гідрометеоцентрі. За попередніми розрахунками, середня температура за календарну зиму буде близькою до 2º, що на 5-6º перевищує норму. Прояви різких змін клімату очевидні.

З осені в нашому регіоні зберігається дефіцит опадів – випало лише 50% кліматичної норми. Підстильна поверхня річкових водозборів наразі характеризується високою водопоглинальною здатністю, розраховані коефіцієнти весняного стоку дорівнюють 0,1-0,2.

На окремих річках області рівні води станом на на сьогодні нижчі за середні багаторічні на 0,2-0,6 м. Водність річок переважно низька та дуже низька, на річці Рось (гідропост Корсунь-Шевченківський) утримується маловоддя.
По бічному припливу води до Кременчуцького водосховища також відмічається маловоддя. А рівень води у водосховищі в районі гідропосту Черкаси майже на 2 м нижчий позначки його повного наповнення.

До того ж, снігозапаси на території Білорусії та Росії, які є основними площами водозабору Верхнього Дніпра та Десни, на сьогодні практично відсутні.

Схожої ситуації чи адекватного аналогу за значеннями і процесами формування усіх чинників водопілля в області ще не було. Ситуація складна.

За розрахунками Українського гідрометеорологічного центру, гідрометеорологічної ситуація, що зараз склалася, вказує на високу ймовірність формування низької водності на річках області у весняний період.

Отож, є висока ймовірність низького весняного водопілля – які істотні й довготривалі негативні наслідки цього?
– значно ускладниться процес наповнення Дніпровського каскаду, що впливатиме на забезпечення водою населення і водоємких секторів економіки в літньо-осінній період;
– будуть обмежені можливості наповнення природним стоком середніх і малих водосховищ, ставків різних форм власності;
– може ускладнитися загальна водогосподарська й екологічна ситуація;
– у разі спекотної і сухої погоди влітку, маловоддя весняного періоду може перейти в маловоддя (гідрологічну посуху) літа-осені.