Сьогодні в Києво-Печерській Лаврі відкрили пам’ятний знак Тарасу Шевченку. Він зроблений із бронзи і має вигляд мольберту і підставки під фарби, на якій стоїть лист із намальованим етюдом. Поруч стоїть стілець.
“Цією художньою формою хотілося підкреслити духовну присутність Шевченка. Хочеться, аби туристи, які приходитимуть сюди на екскурсії, присідали на цей стілець і відчували настрій, з яким творив Тарас Шевченко”, – розповів автор Олесь Сидорюк.
Місце розташування пам’ятного знаку також невипадкове. Саме тут 168 років тому український Кобзар намалював етюд церкви всіх святих Києво-Печерської Лаври, повідомляє УНН.
Організатором заходу виступив фонд “Рідна країна”. Громадський оргкомітет, до складу якого входять засновник фонду “Рідна країна” Микола Томенко, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації музеїв Сергій Гальченко, секретар Національної спілки журналістів Віктор Набруско, а також лауреати Шевченківської премії Анатолій Хостікоєв, Наталія Сумська та Марія Матіос, провів конкурс на кращий пам’ятний знак та обрав переможця. Проект пам’ятного знаку був презентований громадськості та затверджений Вченою радою Заповідника.
“Про необхідність повернення Тараса Шевченка в Києво-Печерську лавру говорилося вже не одне десятиліття. І нарешті нам спільно вдалося це зробити без залучення бюджетних коштів та чиновників, – сказав на відкритті пам’ятного знаку ініціатор ідеї Микола Томенко. – Це – символічна подія. Адже так історично сталося, що попередня влада здебільшого пошановувала похованих в лаврі ворогів України та критиків Шевченка”.
Він нагадав, що свого часу Петро Столипін, похований на території Києво-Печерської лаври, неодноразово заявляв, що “зробить все, щоб пам’ятники Шевченка ніколи не з’явились в Україні”.
Томенко звернув увагу, що пам’ятний знак зроблений в такий спосіб, що кожен може умовно доторкнутися до місця роботи Т. Шевченка, копії його мольберта, порівняти, як з плином часу змінилася Церква Всіх Святих, яку він малював у 1846 році, і територія навколо неї.
“Сподіваємось, що з поверненням Шевченка в лавру та відкриттям пам’ятного знаку на його честь Києво-Печерська лавра стане більш українською, а Українська православна церква, що перебуває на території лаври, ближчим часом позбудеться свого додатку “Московський патріархат”, – підсумував Томенко, інформує прес-служба політика.