3 жовтня за дохристиянським календарем наші пращури відзначали осіннє свято Місяця. У цей час зазвичай відбувалося настаттє. Тобто, з’являвся молодий Місяць-молодик. І за його грою визначали, якою буде погода наступного місяця та взимку.
В уявленні давніх українців Місяць був вродливим парубком. Однак, як і всі красені, непостійним у стосунках з жінками. Спочатку він кохав Сонце, прекрасну панну у золотих шатах, однак минула лише перша їхня весна і він вже закохався у Зорю. Тоді Сонце своїм золотим мечем розрубало Місяць навпіл. От так Місяць і став щербатим.
У християнські часи 3 жовтня у народі почали вшановувати Дениса. Цього дня спостерігали за погодою і визначали напрямок вітру. Адже напрямок вітру в кожному з місяців осені визначає різну погоду. Наприклад, якщо у вересні східний вітер приносив ясні та теплі дні, то вже у жовтні він обіцяє хоч і сонячну, однак прохолодну погоду. Тож, якщо 3 жовтня вітер буде західним — це віщує дощі.
За церковним календарем 3 жовтня православна церква вшановує мучеників Чернігівського Михаїла та Федора, великомучеників Євстафія Плакиду та преподобного і благовірного князя Олега.
Іменинниками 3 жовтня є: Агапій, Євстафій, Олег, Михайло, Федор, Феопістія.