Збитий майже 70 років тому літак Люфтваффе “воскрес” у військово-патріотичному центрі-музеї, що на Звенигородщині.
Гордість німецької Люфтваффе – легендарний винищувач “Мессершмітт 109” днями прикрасив колекцію техніки військово-патріотичного центру-музею, що на хуторі Шампань Звенигородського району. Відновили старовинний експонат брати Олег і Руслан Бойки, які протягом трьох років збирають колекцію військової техніки.
Символічно, що літак, який належав ескадрі винищувачів Люфтваффе під назвою “Зелене серце”, під час війни був збитий неподалік села Зелена Діброва Городищенського району.
“Увесь цей час він зберігався на території місцевої тракторної бригади. Після війни його розікрали, збереглася лише частина корпусу, пошкодженого після падіння”, – розповідає директор музею Олег Бойко.
Для відновлення винищувача довелося організувати цілу операцію з пошуку його уламків. Решту деталей відновлювали спеціалісти із кіностудії імені О. Довженка.
На корпусі німецького літака був напис жіночого імені Матільда: очевидно, так звали кохану пілота. Замість нього реставратори закарбували новий напис, актуальний українському сьогоденню – “Nach Moskau”, що в перекладі з німецької означає «На Москву».
“Ми підняли його над музеєм, встановивши на стовпі. Тепер плануємо завершити ще кілька деталей – встановити лопаті та посадити за штурвал манекен пілота”, – каже Бойко.
Окрім літака, у музеї зберігається цілий полігон військової техніки – бронетранспортери, бойові машини піхоти, санітарний транспорт тощо.
Також брати Бойки активно підтримують українських військових, надаючи у користування військову техніку для бійців у зоні АТО. Допомагають їм у цьому голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко та місцевий меценат Олег Васецький. Спільними зусиллями їм вдалося модернізувати БТР “Гайдамака”, який був переданий у користування батальйону територіальної оборони “Черкаси”. Зараз брати Бойки продовжують оновлювати броньовану техніку та планують передати ще кілька машин Оршанецькому навчальному центру Державної прикордонної служби.
До речі, музей у Шампані регулярно зустрічає туристів як з України, так і з-за кордону. Так, днями експозицію музею оглянули гості з Німеччини. Тут вони навіть вчилися стріляти із гармат та кулеметів, а мішенню в них був плакат із зображенням російського президента в образі Гітлера…