Виставу Черкаського театру перервуть хвилиною мовчання за Небесною Сотнею

18 Лютого 2015 15:00
фото Дмитра Ночевного

фото Дмитра Ночевного

У дні пам’яті про найбільш трагічні і переломні дні Революції Гідності 2014 року на сцені Черкаського академічного обласного драматичного театру ім. Тараса Шевченка реалізовуватиметься проект “Театр Шевченка – Героям Майдану”. Філософські концепції вистав уплетені у канву тих подій, наповнюючи їх новим смислом.

“Проект може видаватися комусь дивним, але я запрошую глядачів, у тому числі – деяких членів колективу театру, поглянути на цю ідею з точки зору серйозної драматургії, – говорить в.о. художнього керівника театру Сергій Проскурня. – Можливо, хтось скаже про підтекст, хтось – про глибинний внутрішній текст, ми вважатимемо це концепцією. Тому ці дні з 18 по 22 лютого саме я запропонував таку драматургію. Для мене це сюжет, який існує НАД текстами Чехова, Багряного, Марковського, Шевченка…”.

Починає цей проект 18 лютого вистава “Вишневий сад” за Чеховим. Це вічний текст, витриманий історією людства, один із найпопулярніших текстів світової драматургії. Це текст про те, як міняється свідомість людини в напрямку агресії, брудних грошей, попрання людських цінностей заради грошей. Вишневий сад, який іде під сокиру, коли знищується краса, природа, поезія заради вигоди – це те, що “працює” у театральному проекті як увертюра, преамбула, вступ у тему на рівні світової філософії і культури.

Наступний акт – “Сад Гетсиманський”. Ще раз сад. Ще раз образ природи, у тінях якої відбуваються трагедії людських взаємин і трагедії суспільства. Але тепер це знищення людини, знищення національної свідомості, всього, що зможе захисти людську гідність. Жертвою стає людина, яка протиставляє себе нелюдській машині тоталітаризму.

DSC06499_новый-размерНаступний крок – “Сканінг”, 20 лютого. Вистава, яка має стосунок до Черкаської театральної лабораторії. Текст, який “кричить” до нас, сучасних, як попередження: “Зупиніться! Змініться!”. Інакше в майбутньому повернеться страшна система, про яку говорив Багряний.

“Я б назвав це метафізичним відлунням теми Багряного. Моя позиція як художнього керівника театру – саме в цей день мусить відбутися ця вистава, яка звертається до нас з точки зору футурології, уявлень про можливості і моделі нашого майбутнього”, – зауважує Проскурня.

Саме під час цієї вистави о 19 годині відбудеться зупинка і театр візьме участь у загальноукраїнській хвилині мовчання.

21 лютого – історичний день перелому. На Майдані в ніч із 18 на 19 були страшні події і жменька людей, не більше трьохсот, очолених Євгеном Нищуком, який зі сцени давав команди і кричав: “Не повертайтеся спиною!”, врятувала Майдан. Були страшні пожежі. Згорів намет із мобільною капличкою, горіли ікони, горіли острівці людяності, людських одкровень на Майдані…

vystava-nazar-stodolya.12 (1)У попередніх виставах ми бачимо, як знищується сад, як сад Гетсиманський приходить в український радянський світ як страшне покарання за національну свідомість. Тому 21 лютого, у день перелому у протистоянні на Майдані, театр показує “Назара Стодолю” Шевченка – українську класику, матеріал, в якому іноваційне мислення Назара протистоїть старій консервативній корупційній еліті козацтва. Саме цей аспект надзвичайно важливий.

22 лютого – день утечі Януковича, по суті – тріумфальний день перемоги. Всі вже відчували, що Революція Гідності перемогла. Через виставу “Барвінок-герой” Черкаський театр звертатиметься до дітей, до родин, які прийдуть на цю виставу і через казку осмислять свою властивість до сміливості, до жертовності, до героїзму і сміливих вчинків.

Увечері – концерт “Театр Шевченка – захисникам Вітчизни”, де театр відкритим прийомом заявить свою громадянську місію.