Днями у приміщенні будинку культури села Чапаєвка Золотоніського району відбулися громадські слухання щодо зміни назви населеного пункту. Мета заходу – почути думку громадян.
Чапаєвка є у списку населених пунктів, рекомендованих до перейменування в рамках дії закону про декомунізацію. Згідно рекомендації Українського інститутут національної пам’яті, у Золотоніському районі мають перейменувати назви сіл Крупське, Чапаєвка і селище Петровського.
Як пише видання zolo.in.ua із посиланням на ресурс “Чапаєвська громада”, участь в обговорення взяли громада села, сільський голова Володимир Янчий, заступник керівника КП “Агентство розвитку Черкащини Черкаської обласної ради” Віталій Старовойт, місцевий історик Григорій Голиш, депутат районної ради Анатолій Марченко.
Голиш надав детальну історичну інформацію з життя села та вніс пропозицію щодо створення робочої групи з опрацювання питання зміни назви та розгляду можливих варіантів назви населеного пункту. Під час розмови обговорили доцільність проведення місцевого референдуму щодо визначення подальшої назви села.
Більшість селян турбується про долю пам’ятника В.І. Чапаєву, який, на їхню думку, має важливе значення для місцевих жителів та є незмінним атрибутом сільського колориту. Також, громаду хвилює необхідність зміни назв вулиць і взагалі всі наслідки, які виникнуть відповідно до цих змін.
На даному етапі закон надав селянам повноваження для вибору правильної назви. Але, якщо в зазначений термін громада не ухвалить рішення, то законом передбачено, що у разі відсутності власних пропозицій, рішення про перейменування буде схвалюватися Верховною Радою України, на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам’яті. Назви вулиць чи площ повинні носити місцевий характер, відображати історичне минуле – це сприятиме формуванню місцевого патріотизму та виховуватиме гордість громадян, які там проживають.
Для довідки: Перша згадка про село, що називалося Богушковою Слобідкою, належить до 1619 року. У XVII столітті село було центром Богушківської козацької сотні спочатку Кропивнянського, а згодом Переяславського полку. Козаки Богушкової Слобідки брали участь у національно-визвольній війні середини XVII століття, а в 1666 році село стало центром антистаршинського повстання Переяславського полку.
Наприкінці XVIII століття в селі було 285 дворів з населенням 850 мешканців, а на початку XX століття — уже 737 дворів з 3907 мешканцями. Тут працювали 3 кузні, 34 вітряки, 4 олійниці, декілька крамниць.
У 1920 році, під час громадянської війни, повертаючись із польського фронту, в селі зупинялися на короткочасний відпочинок полки 25 Чапаєвської дивізії. Це стало підставою для перейменування у 1923 році села на Чапаєвку.