Уже більше року до Черкас приїжджають переселенці зі сходу України. Люди залишають тимчасово окуповані території і починають життя в новому місті.
За даними департаменту соціального захисту на сьогодні в Черкаській області зареєстровано близько 13, 5 тисяч внутрішньо переміщених осіб. У Черкасах переселенці зі сходу створили громадську організацію “Спільнота біженців із Донецька та сходу України”.
Ці люди об’єдналися заради вирішення спільних проблем, щодо пошуку житла та працевлаштування. Ця організація діє вже близько року та нарахує більше 300-т осіб. Більшість із цих людей до нового міста приїхали майже з порожніми руками. Кажуть, що якби не черкащани, які допомагають продуктами і речами, прожити б у місті було дуже складно.
У Черкасах є багато громадських та благодійних організацій, які допомагають переселенцям. Це і «Наш батальйон – «Укропський сухпай», який забезпечує переселенців продуктами. Мережа ЛЖВ, котра надає жінкам-переселенцям тимчасове житло та прописку. Біженці зі сходу, котрі мають єврейське коріння за допомогою звертаються в «Хесед-Дорот». В ціій організації їм надають щомісячно кошти на їжу, медикаменти та оплату житла. Небайдужими до внутрішньо переміщених осіб є і власники медичних закладів, супермаркетів та кафе. Є в нас і меценати, котрі надають переселенцям продуктові набори, але говорити вони про себе не хочуть. Кажуть, що добро потрібно робити непомітно.
Найбільшим своєрідним майданчиком допомоги для переселенців у Черкасах став Центр Гостинності. Мабуть, немає таких біженців, які б не звертались сюди за моральною чи матеріальною допомогою.
«Ідея створення центру виникла в соціальних служб. Міська влада виділила приміщення, і зусиллями різних підприємців, підприємств, шкіл, різноманітних організацій був створений Центр Гостинності. Тут є 8 волонтерів, котрі на постійній основі безкоштовно працюють. Це все викристалізувалося із команди в 200 осіб, котрі працювали тут протягом року. За весь період роботи центру, у нас записано 3902 люди, котрі допомогли переселенцям через Центр Гостинності. Є благодійники, які не хочуть, щоб про них знали. Хтось думає, що таким чином він собі заробить якихось бонусів різних, хтось каже: «Я ж завтра теж можу бути переселенцем», ну а деяким людям просто небайдужі інші, тому вони й допомагають», – розповідає координатор волонтерів Центру Гостинності Андрій Руденко.
У Центрі Гостинності переселенці не лише отримують одяг та продукти, але й мають змогу випрати та випрасувати речі. Також у внутрішньо переміщених осіб є можливість відвідувати безкоштовні заняття з англійської мови та клуби для жінок і чоловіків. Окрім цього волонтери ЦГ влаштовують свята і табори для дітей переселенців. Координатор волонтерів Центру Гостинності Віктор Дивнич каже, що людям, котрі залишили рідні домівки в новому місті необхідна моральна та психологічна підтримка. У Центрі гостинності вони її також знаходять.