Верховна Рада у першому читанні внесла зміни у Конституцію щодо децентралізації влади. За це проголосували 265 депутатів.
Як передає “Українська правда”, відразу після цього спікер Володимир Гройсман закрив засідання.
Перед голосуванням та у його процесі частина депутатів, зокрема – від Радикальної партії, блокували трибуну, стукали порожніми пластиковими пляшками, кричали “ганьба!” і включали сирену. Представник фракції Юрій Шухевич заявляв, що у цьому питанні Україну зраджує Європа, як колись вона зрадила Чехословаччину перед Гітлером, а також двічі процитував думки Володимира Леніна про рабів.
Також проти цих змін виступала більша частина фракції “Самопоміч”. Її голова Олег Березюк під час виступу заявив, що мова йде про “зраду України”.
Противники прийняття цих змін наполягали, що вони нададуть надто широкі права окупованим районам Донбасу.
У свою чергу на прийнятті цих змін наполягав голова Верховної Ради Володимир Гройсман. Він стверджував, що жодних особливих прав ні Донбас, ні жоден інший регіон не отримає, але місцеві громади зможуть краще розпоряджатися своїми ресурсами.
Цей закон також підтримала фракція “Опозиційного блоку”, голова якої Юрій Бойко заявив, що документ відкриє шлях до врегулювання ситуації на сході.
Виступаючи з трибуни, голова фракції “Батьківщина” Юлія Тимошенко заявила, що її фракція також виступає проти цього закону, оскільки, за її словами, це не дорога до миру і робиться в інтересах Росії.
Керівник групи Ігоря Коломойського “Відродження” Віктор Бондар під час виступу заявив, що кожен депутат групи визначатиметься самостійно, оскільки єдине рішення на рівні її керівництва не приймалося.
Представник групи “Воля народу” у своєму виступі розкритикував цей законопроект, але заявив, що він кращий, ніж нинішня ситуація і пообіцяв йому підтримку групи.
Керівник фракції “Народний фронт” Максим Бурбак під час виступу заявив, що його фракція підтримає законопроект, оскільки ці зміни вже позитивно впливають на місцеві бюджети.
Голова фракції “Блоку Петра Порошенка” Юрій Луценко у своєму виступі, коментуючи шум у залі, процитував Оксану Забужко про хворих “спинно-мозковим большевизмом” і заявив, що децентралізацію вимагав Майдан і пообіцяв, що БПП голосуватиме “за”, щоб “похоронити труп СРСР”. За його словами, сепаратизм є не у новій, а саме у нинішній Конституції. Також він нагадав про досвід Хорватії, яка також була змушена надати особливий статус Сербській Країні, але потім змогла її відвоювати.
Після цього прийнятий документ вдруге відправиться на аналіз Конституційного суду, після чого має бути проголосований 300 голосами депутатів для внесення змін у Конституцію.
Як голосували за зміни до Конституції народні депутати, пов’язані з Черкащиною:
Ірина Геращенко (Блок Петра Порошенка) за
Юлій Мамчур (БПП) за
Валентин Ничипоренко (група “Партія Відродження”) відсутній
Василь Німченко (Опозиційний блок) за
Олег Петренко (БПП) не голосував
Максим Поляков (Народний фронт) відсутній
Сергій Рудик (позафракційний) за
Микола Томенко (БПП) утримався
Віталій Чепинога (БПП) за
Геннадій Бобов (“Відродження”) відсутній
Владислав Голуб (БПП) за
Олександр Долженков (Опозиційний блок) за
Антон Яценко (“Відродження”) за
Володимир Зубик (“Відродження”) за
Як інформують на сайті ВРУ, законопроектом про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади (реєстр. № 2217а) передбачається, що територія України поділена на громади. Громада є первинною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України.
Передбачається також, що адміністративно-територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, децентралізації влади, повсюдності та спроможності місцевого самоврядування, сталого розвитку адміністративно-територіальних одиниць з урахуванням історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.
Пропонується також вилучити з конституційного регулювання місцеві державні адміністрації та відповідно скасувати інститут голів місцевих державних адміністрацій. Передбачається утворення виконавчих органів місцевого самоврядування громади, які є підконтрольними і підзвітними раді громади.
Для нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування пропонується запровадити інститут префектів. Проектом передбачено, що префекта призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Кабінету Міністрів України Президент України. Префект зупиняє дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду.