Найбільш показовою історією в політиці популізму української влади назвав народний депутат Микола Томенко ситуацію з малим та середнім бізнесом на селі.
“У результаті кулуарно-нічних переговорів перед ухваленням бюджету була підтримана система подвійних стандартів для оподаткування сільського господарства: аграрні олігархи домоглися для себе відносно пільгових умов, натомість фермерам запропонували, по-суті, або продати свою землю або “померти”, – зазначив Томенко у у своєму блозі на сайті “Обозреватель”.
Після прийняття такого бюджету почалися фермерські протести. Їх ініціатори, поміж іншого, звертають увагу і на те, що пропонований поділ публічного реєстру заявок на відшкодування ПДВ на дві частини (підприємства, що відповідають критеріям автоматичного відшкодування, і такі, що критеріям не відповідають), фактично, позбавляє середніх і малих фермерів, а також їх об’єднання – кооперативи – можливості вчасного та адекватного відшкодування ПДВ при експорті всієї своєї продукції, а також зберігає можливості для вимагання хабарів та проявів корупції при формуванні реєстрів.
“У гуманітарній політиці ситуація подібна: міністерствам вдалося пролобіювати великі проекти для “братніх” структур, натомість бюджетникам (бібліотекарям, науковцям, медикам, вчителям…) запропонували освоювати бізнесові навички, запроваджувати платні послуги, інакше – “оптимізація”. Отож, виглядає так: доки триває владна боротьба з “популізмом”, щосили зміцнюється “владний олігархізм”, – підсумував Томенко.