Нещодавня сесія Черкаської облради ухвалила рішення про виділення більше мільйона гривень на добудову меморіалу воїнам-афганцям. Пам’ятний знак учасникам радянсько-афганської війни відкрили в обласному центрі ще 1989 року. Стоїть він у середмісті, на розі бульвару Шевченка та Святотроїцької вулиці, за квартал від Свято-Троїцького кафедрального собору, що належить Черкаській єпархії Української православної церкви Київського патріархату.
Громадськість міста: митці та журналісти, – звернулися до депутатів Черкаської обласної ради з проханням скасувати це рішення. Люди підозрюють, що «добудовою» меморіалу маскують спробу спорудити церкву Московського патріархату.
У листі–зверненні йдеться: “Ми, представники громади міста Черкаси, вимагаємо від депутатів обласної ради скасувати рішення щодо виділення 1 млн. 300 тис. бюджетних гривень на будівництво музею-церкви, підпорядкованій Московському патріархату.
Під виглядом “реконструкції” пам’ятного знака загиблим учасникам війни в Афганістані, замасковані проросійські сили протягли на сесії рішення про примноження культових споруд та парафій україноненависника Кіріла Гундяєва.
Це рішення – небачений цинізм, паплюження пам’яті героїв, які віддали життя за суверенітет і цілісність Української держави. Це плювок у душу тим бійцям, котрі зараз у окопах і бліндажах боронять від російських окупантів та їх найманців рідну землю. Пам’ятний знак “афганцям”, створений талановитим українським художником Іваном Лавріненком – глибоко образний, завершений мистецький твір… Якщо хтось захоче поставити поминальну свічку — поруч Свято-Троїцький собор, де завжди моляться за українських вояків, за мир і щасливе майбутнє України. Шановні депутати! Якщо у вашому розпорядженні є 1 мільйон 300 тисяч гривень — направте їх на створення обласного реабілітаційного центру для воїнів АТО, для колишніх воїнів-афганців, для допомоги старим батькам загиблих в “неоголошеній війні”.
Депутати, які ініціювали виділення грошей, переконують громадськість, що буде саме добудова меморіалу воїнам-афганцям. У коментарі місцевому виданню «Дзвін» голова фракції “Батьківщина” у Черкаській обласній раді Михайло Мушієк повідомив: “Ці звинувачення не відповідають дійсності, насправді там церкви жодного патріархату не буде. На другому поверсі меморіального комплексу збудують капличку. Просто капличку, де кожна людина зможе зайти і поставити свічку. А на першому – зробимо музей воїнам-афганцям та, звичайно, “АТОвцям”, що загинули на Донбасі, захищаючи Україну”.
Втім, побоювання громади небезпідставні. Про побудову церкви, до речі Московського патріархату, поруч із пам’ятником, почали говорити ще 2008 року.
Тоді ж із міського бюджету було виділено 120 тисяч на розробку проекту будівництва меморіальної церкви. 200 тисяч повинні була додати обласна адміністрація. Ще 250 тис. – міська рада. Цих 450 тисяч гривень ніхто не бачив.
“За попередніми обрахунками, будівництво церкви коштуватиме близько двох мільйонів гривень. Хоча, як зауважили у міській спілці ветеранів Афганістану, вони сподіваються вкластись у меншу суму, оскільки значний обсяг робіт виконуватимуть самі ж члени спілки, які висловили ініціативу допомогти у зведенні церкви”, – йдеться у повідомленні, оприлюдненому на офійному сайті Черкаської міської ради.
Будівництво планували завершити до 15 лютого 2010 року – 21-ї річниці з дня виведення військ з Афганістану. Плани так і не втілили. Усе закінчилося закладанням капсули під майбутнє будівництво.
120 тисяч державних гривень на проект незбудованої церкви витратили дарма. Поруч з пам’ятником поставили вагончик із золотою банею, який є там і досі.
У 2012 року піарилась на темі побудови церкви для афганців тоді ще почесний президент ПАТ «АЗОТ» Валентина Жуковська, яка кілька разів безуспішно брала участь на Черкащині у виборах до Верховної Ради – у 2012 та 2014 роках. “Позбавити цю церкву статусу «довгобуду» обіцяє … Валентина Жуковська.”- писав сайт Вікка. Щоправда, грошей ставлениця олігарха Фірташа тоді не обіцяла. Як саме мала вирішити проблему, залишилося загадкою.
До теми духовності біля пам’ятного знаку воїнам-афганцям повернулися наприкінці 2013 року, коли областю керував регіонал Сергій Тулуб. Нова влада, нові обіцянки, розпил бюджету.
“У центрі Черкас біля пам’ятника загиблим воїнам-афганцям з’явиться православна капличка висотою 21 метр та загальною площею 49 квадратних метрів. Завершити її монтаж обіцяють у наступному році до Дня Перемоги. Там облаштують підземне приміщення та створять у ньому музей”, – радо звітували тоді в ОДА.