12 квітня, в День Космонавтики весь світ згадує, що людина може ступнути за межі своєї планети…
Українці, згадуйте сьогодні українців, що доклали до цього зусиль! В першу чергу – звісно, Юрія Кондратюка (справжнє ім’я Олександр Шаргей) – уродженця Полтави, який певний час жив у Смілі на Черкащині, де переховувався після втечі спочатку від Каледіна, а потім від Денікіна – з Білої Армії «вєлікой» Росії, куди був примусово мобілізований. З Києва Олександру Шаргею передали метрику людини, що померла від тифу – так він став Кондратюком. Працював у Смілі ремонтником і вантажником на залізничній станції. Власне, саме у Смілі почав писати свою головну роботу, яка називалася «Про міжпланетні подорожі». Пізніше американські вчені знайдуть у Бібліотеці Конгресу книжку Кондратюка, у якій будуть розроблені і траєкторія (траса Кондратюка), і орбітальні лабораторії, і посадка апаратів на Місяць та інші планети Сонячної системи, і розрахунки польоту людини до інших планет, і те, яким має бути пальне для ракет, скафандр космонавта та інше…
Висадці на Місяць NASA, Америка і весь світ завдячують саме цій роботі!!! Джон Хуболт, один з керівників американської програми “Аполлон” ще у 1969 році зізнався “Кондратюк приблизно 50 років тому розрахував, що схема відділення останнього модуля від космічного корабля-носія, є в енергетичному відношенні кращим способом посадки на Місяць” . Тобто визнав, що політ американських астронавтів на Місяць виконаний по “трасі Кондратюка”, як її досі називають науковці. Після висадки американців на Місяць інший американський вчений Лоу розповів: «Ми розшукали маленьку, мало чим примітну книжечку, видану в Росії зразу ж після революції. Автор її, Юрій Кондратюк, обґрунтував і розрахував найекономнішу схему польоту на Місяць з поверненням на Землю. Цією схемою ми й скористалися».
За оте слово про книжечку «з Росії» зразу ж вчепилися кремлівські пропагандисти, яким по життю «муляє» те, що американці давним-давно побували на Місяці, а росіянам це ще й досі навіть «не світить». Кондратюка терміново проголосили «вєлікім русскім учьоним», назвали на його честь вулиці і площі в Москві, Новосибірську і Петербурзі. Причому до Новосибірська затягли на екскурсію навіть самого Нейла Армстронга – американського астронавта, чия нога першою в історії людства ступила на поверхню іншої планети. І так по нарозказували про «русского» Кондратюка, що той набрав землі на пам’ять від будинку в Новосибірську, де той трохи жив колись…
Власне, він став Людиною Всесвіту. Ім’я Юрія Кондратюка золотими літерами написане в залі слави Космічного музею NASA у США (Аламатордо). У американській Флориді на космодромі встановлено пам’ятник, де висічені імена вчених й астронавтів, причетних до польоту на Місяць, там є й ім’я українця Кондратюка. На його честь названо астероїд 3084 і навіть кратер на зворотньому боці Місяця…
Разом з тим, досі цілий будинок лікаря Радзевича у Смілі на Черкащині, де жив Кондратюк, але натовпів туристів там немає… Свого часу на честь видатного українця були названі вулиці в українських Києві та в рідній Полтаві, а у Смілі нарешті перейменовано вулицю Олександра Невського на Юрія Кондратюка лише у лютому 2016 року…