Сьогодні Верховна Рада України змінила Конституцію, затвердивши зміни в частині правосуддя. За проголосували 335 депутатів, серед яких фракції коаліції – БПП і Народний Фронт, також здебільшого Опозиційний Блок.
За словами доповідача проекту, заступника глава адміністрації президента Олексія Філатова, зміни до Конституції передбачають “деполітизацію і забезпечення незалежності судової влади”, повідомляє “Українська правда”.
Так, питання призначення, переведення суддів перенесено до повноважень Вищої Ради правосуддя, яка створена замість ВРЮ. Зміни до Конституції, за словами Філатова, забезпечують політичну нейтральність членів Вищої ради правосуддя.
Однак згідно з перехідними положеннями, ще протягом двох років президент буде відповідати за переведення суддів на підставі рішення Вищої Ради правосуддя.
При цьому в перехідних положеннях зазначається, що Вища рада правосуддя буде створена не пізніше 30 квітня 2019 року, до цього її функції виконуватиме Вища рада юстиції.
Зміни передбачають створення нового Верховного суду.
У президента забирається право утворювати суди, однак дія цієї статті набуває чинності після впровадження нового адміністративно-територіального устрою, не пізніше 31 грудня 2017 року. До цього суди створює, реорганізовую і ліквідовує президент на підставі та у порядку, що визначені законом.
Призначення суддів безстроково також вирішується Вищою радою правосуддя, а не Верховною Радою, як це було до цього моменту.
Без згоди Вищої ради правосуддя суддя не може бути притягнутий до відповідальності. Але за словами Філатова, нові зміни “спрощують” процедуру притягнення судді до відповідальності.
“Закон обмежує суддівський імунітет”, – зазначив Філатов. – Не підтвердження законності джерел доходів є підставою для звільнення судді з посади”.
Зміни вводять проведення кваліфікаційного оцінювання всіх суддів – кожен суддя має підтвердити відповідність займаній посаді.
“Функції прокуратури приводяться до європейських стандартів – підтримання публічного (у попередній редакції державного – ред.) обвинувачення в суді, підсилюється адвокатура. Вона вперше стає в один ряд з прокуратурою”, – зазначив Філатов.
Зміни до Конституції гарантують кожному право звернутись із конституційною скаргою до КС, якщо він вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України.
“Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпано”, – зазначається у змінах до конституції.
Як за судову реформу голосували народні депутати, пов’язані з Черкащиною?
Олег Петренко (округ №194, Блок Петра Порошенка) – за;
Володимир Зубик (округ №195, група “Відродження”) – не голосував;
Геннадій Бобов (округ №196, група “Відродження”) – за;
Владислав Голуб (округ №197, Блок Петра Порошенка) – за;
Сергій Рудик (округ №198, Блок Петра Порошенка) – за;
Валентин Ничипоренко (округ №199, група “Відродження”) – за;
Антон Яценко (округ №200, група “Відродження”) – за;
Юлій Мамчур (списочник, Блок Петра Порошенка) – за;
Максим Поляков (списочник, Народний фронт) – за;
Віталій Чепинога (списочник, Блок Петра Порошенка) – відсутній;
Олександр Долженков (списочник, Опозиційний блок) – за;
Василь Німченко (списочник, Опозиційний блок) – за.