На місці найбільшого поселення трипільців у Тальянках на Тальнівщині вчені розпочали дослідження решток будинку, спаленого 5800 років тому. Археологи кажуть – рідко знаходять побутові речі, адже пращури перед спаленням забирали з помешкання корисні для господарства речі, йдеться в сюжеті ТРК “Рось”. Наразі дослідникам вдалося віднайти шматок мотики, зробленої із оленячого рога, а також ногу від невеликої статуетки людини. Фрагмент доволі унікальний – наголошують експерти – оскільки зазвичай трипільці виготовляли статуетки людей у взутті.
Найбільше поселення трипільців налічувало 2700 дворів. Керівник експедиції Едуард Овчинников розповідає – люди, які мешкали у віднайденому будинку, підготували його до ритуального спалення – поставили всередину сакральні їжу і предмети, решту забрали, а потім підпалили. Охоплений пожежею будинок з глиняними стінами і дахом з очерету впав і розсипався на фрагменти. У такому вигляді на півметровій глибині його і розкопали археологи.
На цьому місці археологи віднайшли фрагмент однієї з таких речей – частина глиняної моделі саней, на яких трипільці везли покійних в останню путь. На руїнах цієї ж хати виявили ще шматочок зламаною мотики, зробленої з рогу оленя, а також ногу від невеликої статуетки людини. Через кілька кроків від цього подвір’я археологи розкопали залишки хати трипільського гончара. Серед руїн виявилися дві чудової роботи – глиняні моделі ритуальних саней, запряжених волами. Це теж дуже рідкісні знахідки, адже зазвичай виявляють розбиту кераміку, а сани відмінно збереглися. Вони стали частиною експозиції Державного музею-заповідника трипільської культури, розташованого в півгодини ходьби від місця розкопок в селі Легедзине. Тут зібрано вже більше 30 тисяч трипільських експонатів.
Владислав Чабанюк сподівається, що колекція музею стане ще більшою після цьогорічних розкопок. Їх оплачує французький меценат Бертран Кост, який допомагає вже чотирнадцятий рік поспіль. За його кошти археологи видали англійською мовою серію наукових робіт, в яких розповідається про результати досліджень. Завдяки цьому про розкопки знають за кордоном і теж намагаються допомогти. Європейські колеги за допомогою унікальної машини, яка до найдрібніших деталей “бачить”, що знаходиться під шаром ґрунту, провели сканування територій, де знаходилися кілька поселень-гігантів.