В оселях 70 тис. мешканців Сміли, що на Черкащині – досі холодні батареї. Більше того, тепла немає у лікарнях, школах та дитсадках. Усе через конфлікт влади та компанії-постачальника тепла, яка вже як сім років є у місті монополістом.
У кімнаті – 11ºС тепла. Діти – біля обігрівача. Так починається навчальний день у смілянському дитсадку “Зірочка”. Через холод зі 118 дошкільнят нині прийшли лише 20 малюків. “Дуже боюся, ми дуже хворіючі. Ми три дні ходимо, два тижні дома. Тому якщо буде можливість – вона буде сидіть дома, поки не включать опалення”, – бідкається мати вихованки Тетяна Кузьменко.
Без тепла і медзаклади. Через що у міській лікарні не проводять планові операції, лише термінові. “Все доступне тепло, яке ми можемо забезпечити додатковими електричними нагрівальними приладами, воно зосереджене у “серці лікарні” – це операційний блок, палата реанімації, пологовий зал, палати. По коридорах у деяких відділеннях температура десь 11ºС”, – розповідає головний лікар Смілянської міської лікарні Ігор Іщенко.
Послуги з опалення у місті надає підприємство “Смілаенергоінвест”. Там пояснюють, що тепло не дають, бо винні “Натофгазу” 70 млн грн. Погасити заборгованість не мають змоги. Просили допомоги у міста – щоб ті поручилися за них перед “Нафтогазом”. Натомість отримали відмову.
“Борг реструктуризований, який накопичився за певний період, накопичився у зв’язку з ростом газу… До 15 жовтня ми вже були в 100% готовності – залишилося за місцевою владою. Місцева влада саботує опалювальний сезон”, – заявив заступник директора ПП “Смілаенергоінвест” Андрій Ляхов.
У мерії звинувачення відкидають. Пояснюють: якщо поручаться за тепловиків, у разі банкрутства компанії 70-мільйонний борг повісять на місто. Більше того – не розуміють звідки в компанії взялися борги. “У минулому році Сміла заплатила 105%за тепло, позаминулий рік – 135%…І кожен рік Сміла і сміляни платили понад 105-110%”, – запевняє в.о. міського голови Сміли Віктор Федоренко. Щоб не бути залежним від приватної компанії-монополіста, хочуть створити комунальне підприємство, яке і опалювало би місто.
Натомість у “Смілаенергоінвест” погрожують: якщо чиновники почнуть реалізовувати свої плани, вони демонтують усе своє обладнання з котелень.