Про колодязі і помилку депутатів, – думка

24 Листопада 2017 11:23

“Вчора депутати Черкаської міськради, під впливом загибелі хлопчика у відкритому колодязі, прийняли рішуче рішення про заміну всіх люків у місті на композитні кришки.

«Благі наміри» – щоб не крали на металобрухт.

Таке рішення – груба помилка депутатів та ініціатора цього рішення Руслан Зоря.

Так, всі колодязі треба закрити. Підтримую.

Але ні в якому випадку – композитними (читай – пластиковими) кришками.

Я свого часу служив в Естонії і почув там вислів: «Ми не настільки багаті, щоб купувати дешеві речі». Потім я часто чув це від німців і шведів.

Композитний люк – це гроші на вітер. Кілька мільйонів гривень.

Композит прослужить кілька днів, максимум – місяців.

По-перше, він не витримує тих навантажень, які декларуються виробником. Плюс у нас завжди знайдеться перенавантажена фура на проїжджій частині або «олень» на тротуарі. Сумний приклад – проспект Хіміків, де ми в 2012 використали композит для дощових решіток. Через місяць третина вже була провалена.

По-друге, ВСІ люки виготовляють лише із ВТОРИННОЇ сировини. Яка взагалі не витримує наших кліматичних умов – розсихається на сонці і тріскається на морозі.
Надворі можна використовувати лише ПЕРВИННУ СИРОВИНУ!
Гарний приклад – бачки для сміття, які ми поставили в приватному секторі в 2011. Із 11 тис контейнерів за шість років я не пригадую жодного випадку розтріскування пластику. Так, мене критикували за вищу ціну, але я наполіг, щоб сировина була лише первинна. І подальша експлуатація підтвердила мою правоту.

І ще один гарний приклад. Починаючи з 2011 року при заміні кришок колодязів ми використовували лише «фірмові» чавунні люки з гербом міста і написом «Власність громади міста Черкаси». Мені невідомо про жоден випадок крадіжки або провалювання такого люку. Так, він відсотків на 10 дорожчий за типовий. Але він не ламається і його не крадуть.

Причин кілька:
1. Напис, герб – дуже легко ідентифікувати.
2. Кришка намертво закріплена на осі – легко обслуговувати (не треба носити кришку туди-сюди), кришка не «грає» під колесами і іі можна вкрасти лише з усією основою (треба розбивати асфальт).
3. Внутрішній замок – додатковий захист від злодіїв (не надто надійний, але все-таки захист).

Думаю, депутатам варто переглянути рішення. Якщо вже витрачати мільйони, то з розумом.

В Україні кажуть «Скупий платить двічі».

Сергій Одарич, екс-міський голова Черкас, допис у фейсбуку