“Вражений проектом великого герба Золотоноші – місто, яке було центром знаменитої Золотоніської сотні, не отримає у новому гербі жодного козацького атрибута, крім малиновоого поля щита з зрестом?”, – так коментує у своєму фейсбуку новий варіант золотоніського герба від геральдиста Олександра Толкушина черкаський журналіст Андрій Кравець.
“Замість козака той щит підтримує у проекті герба “ремісник” з прапорцем, де зображені ножниці. То добре, що він з цеху кравців))) Але хто підкаже, чим прославилися саме костюми із Золотоноші за межами цього міста? Треба так розуміти, що взірець того костюма зображений на самому майстрові: шляпка, червона жилетка і смугасті штани з… червоними чобітьми…”, – іронічно зауважив Кравець.
На його думку, славетна козацька історія Золотоноші і її уродженців не читається у новому гербі.
Коментар журналіста викликав шквал підтримки з боку істориків та краєзнавців.
“Людина, що складала цей герб, насправді не розуміла історії Золотоноші, а уявлення мала поверхневі. Знову ж таки – історія Золотоноші не написана! Нею ніхто не займався”, – вважає історик Валерій Ластовський.
“Ну і не може бути герб цивільного міста християнізованим. Церква відділена від держави, забули Конституцію?”, – запитує Людмила Коваленко.
“Толкушин переконує, що він не допускає жодних художеств, вся геральдика лише на історичному підгрунті. Ну от питання – чи мають сучасні герби враховувати минуле, не закладене базою? У випадку з Золотоношею полк таки треба було “стилізувати”, – ділиться думкою краєзнавець із Черкас, журналіст Борис Юхно.
Нагадаємо, як повідомляло інтернет-видання “Золотоноша”, днями голова черкаського обласного геральдичного товариства Олег Толкушин презентував містянам великий герб міста, над яким працював майже 40 років. Толкушин аналізував архівні дані, що зберігаються у Золотоноші, Черкасах, Києві, а також закордоном – в Росії і Польщі. Кожний елемент герба, за словами знавців геральдики, історично виправданий.
Центральний елемент великого герба Золотоноші – вже традиційний щит із козацьким хрестом. Це – основа прапора міста та малого гербу, які були затверджені ще в 1992 році. Над щитом корона, яка вказує на статус Золотоноші як міста, тримають його двоє знакових осіб в його історії. Передусім зображено тут черниця з книгою, адже у давній Золотоноші було три монастирі, які довгий час були ледь не єдиним джерелом освіти місцевих жителів. Другий щитотримач – ремісник. Як свідчать архівні дані, наше місто мало потужне ремісниче братство, яке не лише розвивало цехове виробництво, а й активно допомагало громаді. В руці ремісник тримає прапор братства.
Сам щит розташовано на земляній основі з рослинністю. За словами авторів, золотоніські поселення – одні з найдавніших на Черкащині. До всього ж, тут чимало природоохоронних зон. Чорнобривці на гербі символізують вже сучасний розвиток міста та репрезентують Золотоношу як місто чорнобривців.
Проект герба винесуть на розгляд депутатів міської ради.