У чому секрет Єрківської громади?

19 Листопада 2018 23:22

Єрківська об’єднана територіальна громада починалася з того, що із місцевої музичної школи район вивіз навіть інструменти 30-річної давності та поламані вішалки для обягу. Стан багатьох об’єктів інфраструктури можна було описати одним словом – «руїна» – попри те, що саме тут б’ється промислове серце цілого Катеринопільського району.

Сьогодні тут всюди ремонти – і дороги там, де було бездоріжжя. Тут повністю безкоштовна медицина – від пігулок до стоматологічних послуг. Безкоштовне харчування дітей у дитсадках і школах, та їх позашкільні заняття. Тут діє маса соціальних програм і щороку 240 тисяч віддається людям, що потребують допомоги. Тут випускають навіть власні монети, які дарують гостям громади. Секрети успіху Єрківської ОТГ дізнавалися учасники прес-туру, організованого Черкаським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

– Ми завжди були дійною коровою для району, який залишав для нас крихти. Час підтвердив, наскільки правильним було наше рішення об’єднатись у громаду. Тепер у нас ніби великий будівельний майданчик: щодня у громаді щось будується або ремонтується – бо тепер у нас є для цього можливості, – констатує селищний голова Єрківської об’єднаної територіальної громади Леонід Польовий. – Все, що нам дісталось у спадок, було у жахливому стані – і ми поступово приводимо все до ладу. Сьогодні власні надходження громади, що об’єднала майже 5600 мешканців, складають 21,5 мільйонів гривень. З субвенціями, бюджет громади складає 33,5 мільйони гривень.

Єрківська ОТГ є однією із двох найбільш забезпечених громад Черкащини, що віддають державі так звану реверсну субвенцію – 2, 5 мільйонів гривень. Саме Єрківська громада (об’єднатися у яку три роки тому вирішили три села – Єрки, Радчиха та Залізнячка) стала однією з перших, створених на Черкащині. Їм було найскладніше, як всім першовідкривачам. Та сьогодні кожне село, що стало частиною громади, відчуває переваги цього об’єднання. У громаді є лише одна школа – ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. В. Чорновола (до речі, найбільша у районі, тут навчається понад 500 дітей) – проте, шкільний автобус щодня доставляє школярів із кожного села громади. У селі Радчиха тимчасово немає свого лікаря, проте за графіком сюди приїздить і лікар, і лаборант із Єрок (до речі, лікарі до Єрківської ОТГ перебираються навіть із Черкас, бо громада забезпечує їм житло і усі умови для якісної роботи). У Радчисі і Залізнячці поки немає відокремлених місць адміністраторів ЦНАП, проте усі документи для вирішення земельних чи соціальних питань щодня оперативно потрапляють до ЦНАП, відкритого у Єрках торік за сприяння Програми «U-LEAD з Європою». За словами старости с. Радчиха Валерія Гончара, від часу об’єднання у громаду у селі постійно відбуваються позитивні зрушення – це повністю освітлені вулиці, асфальтовані дороги та тротуарна плитка, дитячий та спортивний майданчики, вивіз побутових відходів, вирішення проблеми з питною водою, облаштування центру села – десятки малих і великих удосконалень, що роблять комфортнішим життя мешканців.

Саме у Єрківській ОТГ – першій з громад регіону – було створено власну пожежну службу, на яку спершу витрачалось 76 тисяч на рік, а тепер – майже 600 тисяч, і яка обслуговує за потреби увесь район.

Крім школи (де за останні 7 років вперше проводяться ремонти, з’явились сучасно обладнані класи, внутрішні туалети та поле зі штучним покриттям за 1 мільйон гривень), на території громади є музична школа (де нарешті з’явилось опалення, водопровід та сучасна актова зала), Будинок дитячої та юнацької творчості, дитяча спортивна школа та три дитсадочки. У школах і дитсадках батьки не платять за харчування дітей і не здають грошей «на штори». У позашкільних закладах всі заняття також безкоштовні. У Єрківській школі діє радіогурток, учасники якого займають перші місця на всеукраїнських змаганнях (як 12-річна Кіра, внучка секретаря Єрківської селищної ради Алли Яременко, що з легкістю «обійшла» дорослих радіолюбителів).

На території громади діє 1 амбулаторія та 2 ФАПи – і, завдяки місцевій програмі «Доступні ліки» – медичне обслуговування, від ліків до стоматологічних послуг, безкоштовне. А для людей похилого віку діє Територіальний центр, під опікою якого перебувають 85 мешканців громади.

У чому секрет Єрківської громади? Можливо, у місцевому «місці сили» – Паланському – яке з’явилось тут від часу поселення перших вільних козаків-поланів?.. Сьогодні у громади безліч планів – від будівництва водопроводу, придбання техніки для свого комунального підприємства та медичного авто – до створення поля сонячних батарей (а це готові забезпечити відразу 2 компанії) та нових надходжень до бюджету. У будь-якому випадку, Єрківська громада справляє враження такої, що лише набирає обертів у потужному розвитку – і всім планам якої суджено досягти успіху.