14 квітня – у день початку антитерористичної операції на Сході – в Черкасах вшановувуатимуть загиблих учасників АТО та військовослужбовців – захисників незалежності й борців за територіальну цілісність нашої держави від російської військової агресії. Від початку АТО Черкаси втратили 28 своїх найкращих синів – справжніх патріотів України і рідного міста, справжніх Героїв.
Як розповіли у міській раді, цього дня о 10.00 – містом від площі Богдана Хмельницького йтиме колона за участю сімей загиблих, ветеранів добробатів, ветеранів ЗСУ, волонтерів, Національної гвардії України та патріотичних формувань.
Вони рухатимуться бульваром Шевченка до площі Слави.
Тут учасники ходи покладуть квіти до стенда з фотокартками загиблих військових. Далі – від Свято-Троїцького кафедрального собору колона рушить Хрещатиком до вулиці Байди Вишневецького, а біля Медичної академії повертає на Замковий узвіз та продовжує свій рух до Долини троянд.
Об 11.00 – у Долині троянд відбудеться військова повірка, панахида за загиблими та передача містом прапору з шахти Бутівка до експозиції обласного краєзнавчого музею.
Кого буде згадувати Черкащина?
Це екіпаж тральщика “Черкаси”, який під час захоплення Криму протягом 6 днів атакували росіяни. Він був єдиним, якому вдалося відстояти український стяг на флагштоку на озері Донузлав поблизу Криму. Екіпаж корабля відмовився зрадити Україну. На початку квітня 2014 року Черкаси зустрічали екіпаж морського тральщика “Черкаси” на Соборній площі міста, як справжніх Героїв!
Одними з перших вирушили на Схід черкаські воїни – прикордонники на чолі з Людиною-легендою – полковником Ігорем Федоровичем Момотом.
Мобільні дії мотоманевреної групи стали справжньою проблемою для сепаратистів. З усіх інших таких груп, що виконували завдання на ділянках східного кордону, група полковника Ігоря Момота виявилася єдиною, що майстерно вела бойові дії з бандами терористів, і керівництво служби визнало її найбоєздатнішою.
31 травня 2014 року Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України Ігоря Момота було призначено на вищу посаду – заступника начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
На жаль, на війні не буває без втрат. Ігор Федорович загинув 11 липня 2014 року разом зі своїми бойовими побратимами, встигнувши наказати: «Курсантів – в укриття!»… Йому посмертно присвоєно звання генерал-майора.
Ця неоголошена війна забрала життя не лише Ігоря Момота, а ще сімох оршанецьких прикордонників – жителів нашого міста: Віталія Вінниченка, Миколу Зайцева, Володимира Гречаного, Сергія Єпіфанова, Павла Лазаренка, Ігоря Петріва та Сергія Лифаря.
За те, щоб ми могли жити в мирі, віддали свої життя розвідники Ігор Бойко і Віталій Вергай, командири взводів розвідки Ярослав Чалий та Олександр Шаповал, полковник Головного управління розвідки Міноборони України В’ячеслав Галва, який щедро ділився з необстріляними «азовцями» своїм величезним і безцінним військовим досвідом.
Не з кіно чи зі сцени театру, а зі зруйнованого вщент аеропорту міста Донецька, знаними на увесь світ, стали українські кіборги, мужні і незламні до останнього подиху. Поміж них – ціною власного життя і троє наших хлопців – черкасців – капітан МВС Олексій Панченко, командир групи спеціального призначення, старший лейтенант Євгеній Подолянчук, боєць Андрій Терещенко…
При виході із «Ілловайського котла», будучи двічі пораненим і потрапивши в полон, без надання своєчасної медичної допомоги помер капітан МВС Володимир Ложешніков, та загинув боєць батальйону «Донбас» Олександр Маламуж.
Спекотне не лише від спеки, а й боїв, літо 2014-го забрало життя 25-річного Миколи Калашника, 24-річного Богдана Каравайського, 26-річного Іллі Іделя, 39-річного Віктора Бойка.
У вересні 2014 року під Маріуполем загинув батько 4-х дітей Юрій Тарасенко, а у лютому 2015 року отримав важкі поранення і помер боєць полку «Азов» Сергій Амброс…
Унаслідок розриву міномета 2 вересня 2016 року від тяжких ран помер солдат 57-ї бригади Олександр Качур.
1 листопада 2017 року загинув заступник командира батальйону спеціального призначення «Донбас» майор Сергій Сиротенко.
2018 року війна забрала життя ще двох черкасців – Геннадія Немцова та Антона Моспана…
Станом на 1 квітня 2019 року у Черкасах проживають 1849 учасників бойових дій, 4 учасники війни, 160 осіб з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників АТО та 83 членів сімей загиблих (померлих) учасників АТО.