Чигирин відомий не лише як козацька столиця, а й як місце народження Катерини Ющенко (у дівоцтві – Рвачова) – винахідниці першої в світі мови програмування високого рівня – Адресної мови програмування.
У 1950-х р.р. Катерина Логвинівна написала перші програми для першої ЕОМ, створеної у НАН України під керівництвом Сергія Лебедєва. Мало хто знає, але ця МЕОМ (мала ЕОМ), яка “народилася” в Києві майже 60 років тому, стала першим комп’ютером у континентальній Європі.
Ось що пише про родину Рвачових кандидат фізико-математичних наук, доцент Національного університету “Києво-Могилянська академія” , син Катерини Логвинівни – Юрій Олексійович Ющенко:
“Щойно дізнався, що колишній провулок Матросова в Чигирині нині носить назву “Родини Рвачових”.
Історична довідка про родину Рвачових
Рвачов Логвин Федорович (росіянин) – шкільний вчитель історії та географії, який вивчав історію славетного козацького краю – Чигиринщини, брав активну участь у розвитку краю та був одним з найавторитетніших людей міста Чигирин. Родом із Підмосков’я, вчився лише на відмінно та отримував стипендію ім. Княгині Ольги. Згодом, через сто років, у 1999 р. його доньку Катерину Ющенко нагороджено орденом ім. Княгині Ольги.
За революційну діяльність Логвин Рвачов був висланий до Астрахані, а згодом направлений до м. Овруч (нині Житомирської області) в Україну, задля «обрусения края». Там він зустрів майбутню дружину Ксенію, через деякий час переїхав із нею та двома синами до Чигирина.
За освітою гуманітарій, викладав у школі історію, географію, проводив уроки з української мови та літератури. Його факультативний гурток з історії Чигиринщини був цікавим та дуже популярним серед учнів. Він вивчав історію козацького краю по першоджерелам. Часто їздив до Києва та Москви, до бібліотек, та кожного разу повертався з купою пізнавальних книжок для дітей. Результатами своїх досліджень з історії українського козацтва ділився із учням. Серед учнів були діти НКВДистів.
Правдива історія славетного краю українських козаків була не до вподоби НКВДистам і 1937 рокувін був засуджений за український націоналізм. З Чигирина Логвина було переведено до Києва. Його сліди губляться у Биківні. Він був страчений, як і інші 225 тис. політв’язнів сталінського режиму. У 1954 р. він був посмертно реабілітований. Логвин добре знав українську мову, опублікував кілька брошур та низку статей у місцевих і всеукраїнських газетах. Співав пісні співучою мовою, хоча й мав російський акцент.
Рвачова Ксенія Олексіївна – донька лісника (народилася в Овручському районі Житомирській області). Здобула середню освіту екстерном. Першою її книжкою, по якій вона навчилася читати, був задачник з математики/арифметики. Через деякий час знайомий батька, який подарував задачник, спитав: «Читати навчилася?». Ксенія відповіла: «Так!». «Добре. А тепер покажу тобі як задачі слід розв’язувати». Вона відповіла: «Я вже усі задачі порозв’язувала.».
Він здивувався: «Як? Без паперу без олівця?». Ксенія відповіла: «На пісочку, паличкою, біля річки».
Згодом Ксенія була надзвичайно захоплена математикою та перечитала багато книжок, знала безліч захоплюючих логічних задач і математичних головоломок.
Ксенія була знайома із різноманітними східними методами підрахунків, зокрема з індуським способом множення «на пальцях». Працюючи вчителем, вміла зацікавити математикою своїх учнів. Захопила нею усіх (п’ятьох) своїх дітей, двоє з яких у майбутньому стали вчителями математики у школах, а інші троє захистили докторські дисертації у галузі фізико-математичних наук.
Своїм учням та своїм дітям Ксенія задавала надзвичайно цікаві математичні задачі та головоломки. Серед цих задач були логічні та комбінаторні.
Вищу освіту Ксенія здобула вже разом зі старшим сином Михайлом. У 1937 р. була репресована, за те що виступила на підтримку ворога народу – свого чоловіка. За гратами Ксенія провела 3 роки.
Логвин та Ксенія мали п’ятеро дітей:
1. Найстарший син: Михайло Логвинович Рвачов вчитель фізики та математики у середній школі (Овручський район, Житомирської обл.).
2. Старша донька: Людмила Логвинівна Кондратська (Рвачова) вчитель математики у середній школі (у Житомирській обл., а згодом у м.Стрий Львівської обл.).
3. Середній син: Олексій Логвинович Рвачов – доктор фіз.-мат. наук, зав. кафедрою, професор Харківського авіаційного інституту. Починав викладати у вищому учбовому закладі м. Одеса, а згодом переїхав до Харкова.
4. Молодша донька: Ющенко (Рвачова) Катерина Логвинівна – винахідниця вказівників авторка першої в світі мови програмування високого рівня – Адресної мови програмування (1954-55 рр.; вперше реалізована у 1955 р.), піонер вітчизняного програмування, засновник вітчизняної школи програмування).
5. Молодший син: Олексій Логвинович Рвачов – (всесвітньо відомий математик: запропонував R-функції, які здобули широкого використання в усьому світі в математичній сфері ІТ індустрії; розвинув неархімедове числення та надав пояснення щодо утворення всесвіту та хибності теорії його розширення).