13 липня у народі вшановують Полупетра, або Петрового батька. В одних регіонах вважається, що назване воно так на честь батька святого апостола Петра, а в інших – самого Петра, просто свято є наполовину меншим, ніж 12 липня.
На Полупетра колись вшановували пастухів, а також тварин. Варили борщ у трьох горщиках з трьох півнів на згадку про те, що Петро тричі зраджував Христа. У цей день пастухи могли не випасати тварин, а тому залишилося прислів’я: «На Полупетра щаслива дітвора». З Полупетром також пов’язано і багато молитов та прислів’їв, присвячених тваринам. Зокрема: «Щаслива та хата, де худоби багато».
Спостереження за погодою на Полупетра більше стосувалися врожаю: «Якщо цього дня пройде один дощ – врожай непоганий, якщо два – добрий, а три – багатий».
Наші пращури прислуховувались до зозулі: якщо вона продовжує кувати – літо буде хороше і довге.
За церковним календарем 13 липня відзначається собор славних і всехвальних 12-ох апостолів: Петра, Андрія, Якова Зеведеєва, Іоана, брата його, Филипа, Варфоломія, Фоми, Матфея, Якова Алфеєва, Юди Якового, або Фадея, Симона Зилота і Матфія.
Іменинники 13 липня:
Андрій, Матвій. Пилип, Хома, Симон, Софрон.
Чи знаєте ви, що:
Священними тваринами в Україні є корова і коза. Коза символізує плодючу силу.
Священною комахою в українців є бджола. Існує повір’я, що коли римляни розпинали Ісуса, то збиралися забити цвяха Йому в живіт, однак туди сіла бджола і мучителі подумали, що цвях вже забили. Таким чином полосата комаха зменшила страждання Спасителя.
Священними птахами є лелека і журавель. Лелека приносить у вузлику дітей, а журавель уособлює люблячого чоловіка.
Священними членистоногими у нас є павуки. За повір’ям павуків не можна вбивати, їх варто просто виносити з хати, бо вони засновники і очисники світу.
Пісенними символами є тополя, що уособлює світове дерево і козацьку долю, та калина, що символізує дівочу долю.
Найсвятішим подарунком для українця є вишиванка, рушник або ж хустка – символи народної індивідуальності.