Герб міста – це його офіційний символ. Історія герба міста Черкаси, на думку більшості істориків, починається з ХVIII століття. Елементи зображення відбивають символіку українського козацтва.
Перший відомий в історії Черкас герб був наданий місту привілеєм польського короля Станіслава-Августа 10 листопада 1791 року.
У «Жалованной грамоте Речи Посполитой вольному городу Черкассам 1791 г.» подається опис герба, який мав зображення «среди поля воина, на снаряженном коне скачущего, в польський военный мундир одетого, копие в правой руке к поражению неприятеля устремленное держащего».
Герб зображував в срібному полі озброєного списом вершника. Обладунки вершника біло-червоні, штани сині, чоботи жовті, кінь вороний.
Інший вигляд мав герб, затверджений 26 грудня 1852 року. На ньому щит розділений на дві рівні частини. У верхній – на голубому фоні – герб Київської губернії із зображенням архістратига Михаїла, а в нижній частині червоного кольору – сріблястий кінь, що скаче. Щит увінчаний міською короною з п’ятьма вежами.
У 1864 році Б. Кене розробив проект нового герба міста Черкаси. У червоному полі срібна кінська голова з чорними очима та язиком, та дві золоті підкови. У лівій верхній частині герб Київської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежами і обрамований двома золотими колосками, з’єднаний Олександрівською стрічкою. Цей проект так і не був затверджений, хоча, на той час, вважався одним з найкращих.
Указом сенату від 5 листопада 1878 року були введені в дію герби міст, затверджені раніше, але з деякими змінами. На гербі Черкас в лівому куті щита зображено архістратига Михаїла, на червоному тлі – сріблястий кінь, що скаче. Зверху – міська корона з трьох гладких зубців. Навколо щита -обрамлення: пшеничні колоски з’єднані Олександрівською стрічкою.
За радянської влади герб міста був затверджений 18 вересня 1985 року рішенням сесії Черкаської міської ради. За описом в його основу покладено щит слов’янської форми, який перетятий лазуровим та червоним. У щиті – срібний вершник на срібному коні, що тримає в піднятих руках золотий сніп колосся. Під вершником зображено три золотих хвилі Дніпра. У голові золотого картуша – чорним назва міста українською мовою, у його базі – серп та молот. Кінь – це елемент історичного герба, символ степових просторів і козацтва. Вершник-юнак виражає собою образ Черкас, наймолодшого обласного центру України. Автори герба – М. Теліженко, А.Петренко та О.Костогриз.
Сучасний герб міста Черкаси був затверджений 11 січня 1995 року рішенням сесії Черкаської міської ради. У верхній частині щита в лазуровому полі стоїть козак у червоному одязі, тримаючи рушницю на плечі, з шаблею та порохівницею на поясі. У нижній частині – в червоному полі срібний кінь, який скаче в бік. Козак вказує на безпосереднє відношення міста до формування козацтва в Україні. Геральдичний кінь – узагальнювальний образ, що поєднує хоробрість лева, зір орла, силу вовка, швидкість оленя, спритність лисиці, відтворюючи таким чином якості людей, що жили на черкаській землі. Автори герба – А. Пендюра та О. Толкушин.
Лілія Чиж, завідувач відділу науково-методичної та пам’яткоохоронної роботи Черкаського обласного краєзнавчого музею