Ліквідація шкіл у двох селах на Канівщині виноситься на громадське обговорення

25 Березня 2021 16:12

Про непопулярні кроки, а саме: закриття шкіл у сільській місцевості, говорили в ході останнього засідання сесії Канівської міської ради.

Йдеться про ліквідацію навчальних закладів у селах Лука і Кононча, що з нового року входять до складу Канівської міської територіальної громади.

За словами начальника відділу освіти Надії Голди, процедуру ліквідації школи в Луці розпочато вже давно. Свою діяльність вона призупинила ще в 2016 році, і на сьогодні існує лише «на папері» як юридична установа. Тобто фактично треба лише завершити ліквідацію, оскільки громада несе суттєві витрати на охорону цього приміщення.

Однак, з Конончанською гімназією – ситуація складніша.

“Намагання закрити гімназію були неодноразово ще в попередніх власників – Канівської районної ради. Справа в тім, що заклад, розрахований на 120 учнів, на сьогодні нараховує лише 44. Однак, і з них лише 19 проживають безпосередньо у Конончі. Всіх інших – довозять з інших населених пунктів – Михайлівки, Хмільни, Хутір-Хмільни, Гамарні, Пекарів… Така ж ситуація і в дошкільному навчальному закладі, що функціонує при школі, та з педагогічним колективом. У Конончі мешкає тільки директор закладу, – поінформувала Надія Голда. – Вже сьогодні утримання Конончанської гімназії становить 4,1 млн. грн. в рік. У перспективі прогнозується подальше зменшення шкільного контингенту. Тож на наступний рік ця сума зросте до 5 млн.грн. І є загроза, що ці 5 млн.грн. доведеться вишукувати саме в місцевому бюджеті. Фінансування з держави може призупинитися, оскільки кількість дітей саме в Конончі та Гамарні недостатня. З 1 вересня 2021 року їх буде всього 25 на всі функціонуючі в закладі класи”.

Питання про ліквідацію освітнього закладу приймає власник – тобто Канівська міська рада, але перед цим питання виноситься на громадське обговорення.

“Це питання непросте і болісне для всіх нас. Тому треба підійти до цього ґрунтовно і прийняти виважене рішення”, – сказала начальник відділу освіти.

За словами чиновниці, будівля практично в ідеальному стані. Тож і його подальшу долю також треба визначити, щоб приміщення не занепало.

В ході заходу депутати розглядали й варіанти, як залишити школу діючою, але не за такими масштабними витратами. Така можливість є – відкривши на базі Конончанської гімназії для 1-9-х класів школу початкової ланки (для 1-4 класів), шляхом переведення дітей з інших шкіл, з тої ж Хмільни, наприклад, до Конончі. До слова, відстань від Конончанської гімназії до Хмільнянського ліцею складає 2 км. Утім, в Хмільні приміщення також комфортне, тепле, має всі умови. Тож батьки не погоджуються переводити своїх дітей до іншого закладу.

“Залишити ж ситуацію такою, як вона є сьогодні, – це бути готовими повністю утримувати діяльність закладу, – наголосив Канівський міський голова Ігор Ренькас. – Ціна питання – 5 млн.грн. Це по 100 тис.грн. на 1 дитину в рік. І це лише утримання закладу без будь-якого розвитку та ремонтних робіт на майбутнє. Тому треба вести діалог з громадами і спільно шукати шляхи вирішення спільної проблеми”.

Відтак, розглянувши питання, більшість депутатів погодилися, що ситуація потрібує детального вивчення та вирішення разом з жителями цих сіл.

Наступний етап процедури – громадське обговорення, зазначають у Канівській міськраді.