Шість пам’яток із Чигиринщини змагаються на конкурсі “Велика реставрація”

5 Квітня 2021 11:58

6 об’єктів культурних пам’яток від Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» зареєстрували на конкурс «Велика реставрація». Ці об’єкти візьмуть участь у відборі проєктів робіт з реставрації, консервації, ремонту на пам’ятках культурної спадщини у рамках програми «Велике будівництво».

1. Консервація автентичних залишків церкви Святих Петра і Павла та відтворення прилеглого історичного середовища (Чигирин)

Об’єкт є пам’яткою місцевого значення, занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток наказом Міністерства культури України від 22.11.2012 № 1364 охоронний № 45107-Чк.

Автентичні залишки церкви св. Петра і Павла (XVII століття) знаходяться на середині схилу Замкової гори. Збереглися сліди штучної тераси, на якій стояла церква, фрагменти фундаменту і руїни стін. Фундамент викладений із плоских каменів місцевого пісковика, скріплених вапняковим розчином і глиною. У кладці використано жолобкову цеглу, що дало підстави датувати цю споруду XVII століттям. Відкрито залишки стін, врізаних у схил гори. На одній із них виявлені залишки фресок однотонного темно-сірого кольору.

Роботи: розробка науково-проєктної документації, спорудження сучасної захисної споруди над архітектурною пам’яткою, проведення консерваційних робіт на пам’ятці.

2. Консервація та музеєфікація автентичних залишків кам’яниці Хмельницьких (село Суботів, Черкаський район)

Об’єкт є пам’яткою архітектури та містобудування місцевого значення, взята на державний облік наказом Міністерства культури та туризму України від 30.12.2008 № 1642/0/16-08 охоронний № 4515-Чк.

Розташовано замчище та музейний комплекс поруч з Іллінською церквою. Займає площу біля 2 га. Над знайденими кам`яними підмурками оборонної вежі споруджено захисний павільйон. За цей період, внаслідок дії води, на залишках стін та підмурку утворились тріщини, має неналежний зовнішній вигляд.

Роботи: розробка науково-проектної документації, реставрація пам”ятки, укріплення підмурку та стін, встановлення водовідведення, гідроізоляційні роботи, протиаварійні заходи; укріплення схилів, технічна експертиза актуального стану об’єкту будівництва, музеєфікація, створення експозиції «Суботів – родовий маєток Хмельницьких» в приміщенні павільйону.

3. Ремонтно-реставраційні роботи та музеєфікація бастіону Дорошенка (Чигирин)

Взятий на облік розпорядженням представника Президента по Черкаській області № 440 від 27.12.1993, охоронний № 619.

Фортифікаційна споруда (бастіон), зведена у XVII столітті як один із основних бастіонів Чигиринського замку. Бастіон розташований у Чигирині на Богдановій горі.

Роботи: реставраційне відтворення оборонних стін Чигиринського замку, музеєфікація бастіону Дорошенка та упорядження території, прилеглої до Замкової гори: благоустрій території резиденції Б. Хмельницького (територія Богданової гори).

4. Завершення реставраційних робіт та музеєфікація церкви Святого Миколая (село Стецівка, Черкаський район)

Охоронний номер – 1502-Чк, занесена до Держреєстру наказ МКТ України від 18.02.2009 р. №100/0/16-09), міститься пам’ятка архітектури місцевого значення Миколаївська церква (охоронний номер – 4517-Чк, занесена до Держреєстру наказ МКТ України від 18.02.2009 р. №100/0/16-09.

Пам’ятка розташована на території історико-етнографічного комплексу «Козацький хутір» в селі Стецівка та входить до складу об’єктів комплексу. Впродовж 2002-2004 рр. були виконані роботи з перенесення залишків церкви з селі Драбівці Золотоніського району до села Стецівка та відновлення пам’ятки.

Роботи: виготовлення науково-проектної документації, проведення технічної експертизи актуального стану об’єкту, музеєфікація пам’ятки; ремонтно-реставраційні роботи покрівлі; роботи із заміни зовнішніх елементів стін пам’ятки; вогне- та біозахисна обробка деревини; проведення внутрішніх опоряджувальних робіт, відновлення вівтаря із іконостасом.

5. Реставраційне відтворення об’єктів історико-архітектурного комплексу «Резиденція Б. Хмельницького», будинок Б. Хмельницького (Чигирин)

У 1592 році після отримання містом Магдебурзького права розпочалося будівництво Чигиринського замку. У 1657 — 1676 роках Чигирин був резиденцією гетьманів України Хмельницького Ю., Виговського І., Тетері П., Дорошенка П. Найвищого рівня розвитку Чигирин досяг у 1648 — 1657 роках, коли він був гетьманською резиденцією Богдана Хмельницького.

Роботи: створення постійних експозицій в об’єктах історико-архітектурного комплексу «Резиденція Богдана Хмельницького». Відтворення, музеєфікація Будинку Богдана Хмельницького та створення постійної експозиції в ньому.

6. Реставраційне відтворення оборонних стін Чигиринського замку та опорядження території резиденції Б. Хмельницького, прилеглої до Замкової гори, ІІІ черга (Чигирин)

Роботи: виконання комплексу робіт з благоустрою території комплексу