Буде, як на 87-ому окрузі? Битву “мереж” і адмінресурсу прогнозують на проміжних виборах на Черкащині

12 Квітня 2021 13:50

Центральна виборча комісія призначила проміжні вибори народних депутатів України в одномандатних виборчих округах № 184 (Херсонська область) та № 197 (Черкаська область) на 31 жовтня.
Чи чекає на Черкащину такий же бій, як на 87-му окрузі (Івано-Франківщина), де досить спірна перемога Василя Вірастюка (“Слуга народу”) на довиборах 28 березня, оскаржується в судах? Які технології можуть піти в хід, враховуючи досвід попередніх виборів? Відповіді виданню “Коментарі” дали експерти.

Довибори в Україні. Колаж: Д. Романюк/Comments.ua

Політолог Андрій Золотарьов припускає, що ставка буде зроблена на тих, хто отримував раніше або має шанс отримати в майбутньому більш-менш значущий результат.

“У 197-му окрузі на Черкащині, враховуючи, що там добре себе почуває Миронівський хлібопродукт (МХП), очевидно, будуть намагатися протиснути свою креатуру. Той же колишній військком Черкаської області Євген Курбет, який минулої осені на місцевих виборах був обраний до Черкаської облради від політпартії (“За Майбутнє”). А влітку 2019-го саме він був головним суперником кандидата від партії “Слуга народу” Олега Арсенюка в битві за мандат на 195-му окрузі. Арсенюк тоді переміг, але Курбет відстав не набагато. Досвід у нього є, так що — все можливо. З огляду на те, що рейтинг у “Слуги народу” зараз далеко не такий, яким був в 2019-му, представникам партії влади однозначно доведеться домовлятися з регіональними елітами, — зазначає Андрій Золотарьов. — Просто так ставка на кандидата (тому що з СН) вже не зіграє. Хіба що це буде відома особистість, як Вірастюк. Думаю, до процесу підключать заступника голови Офісу президента Кирила Тимошенка, завдяки якому представники СН зайняли після не найвдаліших для них місцевих виборів восени-2020 становище в місцевих радах набагато краще, ніж воно було б з отриманих ними результатів. Без компромісу з регіональними елітами домогтися результату на мажоритарці буде важко”.

Експертка Українського інституту політики Єва Антоненко міркує так: “З огляду на тенденцію, що намітилася під час довиборів на 87-му окрузі, щось подібне може повторитися і на 197-му — на Черкащині. На минулих виборах там переміг кандидат від “Слуги народу”, шоумен Олександр Скічко. Йому поступився самовисуванець Голуб, який працював заступником Кличка і пов’язується з політсилою Петра Порошенка. Ще тоді Голуба звинувачували в “засіванні гречкою”, але він програв на хвилі масової підтримки новообраного президента і його поки не заплямованого партійного бренду. Але навіть тоді на окрузі балотувався тезка Голуба — з метою зняти у головного конкурента від “Слуги народу” частину голосів”.

Тепер, на думку експертки, для команди Зеленського буде вкрай важливо зберегти за собою перемогу на окрузі:

“З високою ймовірністю там можуть зіткнутися представник влади і націоналістів. І ми знову будемо спостерігати бійку за мандат у вигляді битви сітки і адмінресурсу, а також участь тезок-кандидатів, — прогнозує Єва Антоненко. — Нагадаю, що за 87-му округу, крім головного опонента “слуги народу” Вірастюка — Олександра Шевченка (“За Майбутнє”), у виборчому списку присутні ще два Шевченки: один повний тезка, а у другого відрізнялося по батькові, й у сукупності вони відібрали в основного кандидата близько відсотка голосів”.