Черкаські синоптики розповіли, коли повернеться тепла погода

20 Вересня 2021 14:00

Із 3 вересня, що на два тижня раніше кліматичних строків, на Черкащині встановився осінній режим погоди. Атмосфера налаштовується до найскладнішого у погодному відношенні холодного періоду року.

Активний європейський циклон «Роланд», який над північними районами України розкрутився до великих висот, проявив себе у минулі вихідні значними дощами.

Так, метеостанції Черкаси, Золотоноша, Чигирин та Сміла за 2-4 години зафіксували 23-33 мм дощу, а це 50-60 % місячної норми опадів, що відповідає небезпечному метеорологічному явищу І рівня небезпечності. Дощі поповнили вологозапаси в ґрунті, одночасно погіршили умови для збирання соняшника, кукурудзи та сої.

До речі, в останні 10 років на площах під сівбу озимини на цей час спостерігалася засуха, найбільш масштабна у 2019 та 2020 роках. Наразі зволоження верхніх шарів ґрунту на полях де планується посів озимини, достатнє. Запаси продуктивної вологи на більшості площ достатні – в орному шарі 21-30 мм, лише у крайніх західних районах недостатні – 15-20 мм. А враховуючи, що ґрунт теплий, 10-ти сантиметровий шар прогрітий до 17-19º – це сприятиме швидкій появі сходів озимини на вже засіяних площах.

За синоптичною класикою, циклон відкрив доступ арктичному повітрю у наш регіон, тому новий робочий тиждень розпочався некомфортною погодою. Атмосферні фронти продовжують дестабілізувати атмосферу, і до п’ятниці 24 вересня переважатиме хмарна, волога з рвучким вітром холодна погода, що більш відповідатиме другій декаді жовтня. Відчуття осені буде по повній програмі. Температура вночі 1-6º тепла, у понижених формах рельєфу на поверхні ґрунту можливі заморозки 0-3º, вдень 6-11º тепла.

За попередніми розрахунками, у найближчі вихідні погода стабілізується, тепло повернеться. Температура вночі 4-9º тепла, вдень 10-15º.

22 вересня день осіннього рівнодення – це період, коли починається справжня осінь. Саме цього дня Сонце, перетнувши небесний екватор, переходить з північної півкулі у південну. Таким чином, спочатку ніч і день тривають по 12 годин, а потім ніч починає переважати.