Слава і таємниці гетьманського Чигирина

16 Лютого 2022 22:00

Організатор акції “7 чудес України”, засновник Фонду “Рідна країна” Микола Томенко представив на телеканалі OBOZREVATEL четверту програму з циклу “Сім чудес України”. Фільм є першим із серії фільмів про гетьманську добу.

Він присвячений місту Чигирин на Черкащині, який був першою українською столицею за часів гетьмана Богдана Хмельницького. Також розповідається про таємницю родової церкви-усипальниці Хмельницького у селі Суботів.

За словами Томенка, в народі найбільш шанованими є два гетьмани – Богдан Хмельницький та Іван Мазепа.

Саме з цим пов’язана приказка: “Від Богдана до Івана не було гетьмана”.

Водночас він запевнив, що в історії гетьманської доби є чимало постатей, які заслуговують на увагу. Зокрема, тому, що за цих часів “Україна творилася як держава, гетьмани намагалися зробити усе, щоб на картах світу утвердилася українська держава, нація, культура”.

Перший фільм з цієї серії присвячений Чигиринській фортеці. “Щонайменше п’ять гетьманів відстоювали українську ідею тут”, – зауважив Томенко. Йдеться також про “родинну резиденцію” Богдана Хмельницького в селі Суботів.

У фільмі є згадка й про таємницю Свято-Іллінської церкви, що розташована в цьому селі. Навколо неї за часів Хмельницького був цвинтар. 1979 року його більша частина була знищена бульдозером.

Зважаючи, що надгробок Богдана Хмельницького було встановлено навмання, а не на місці справжнього поховання, багато істориків, переглянувши цей фільм, почали говорити про “необхідність розкопок довкола церкви з можливістю знаходження тіла Богдана Хмельницького”, – розповів Томенко.

Фільм можна переглянути ТУТ.