Чернівці: Миколаївський кафедральний собор, або, як його просто називають, “П’яна церква”
Кручені глави собору спочатку збивають із пантелику тих, хто на них дивиться. Але це не обман зору і не викривлення простору.
Храм було збудовано напередодні Другої світової, у 1939 році. За взірець було взято середньовічний храм з румунського міста Куртя де Арджеш. В цьому храмі такі самі закручені барабани. Ефект виявився настільки вражаючим, що його почали наслідувати.
Черкаська область: Спасо-Преображенська церква в Мошнах
Церква в селі Мошни Черкаської області збудована у 1839 році, відомим архітектором Джоржо Торічеллі, який багато будував в Одесі, але в зовсім іншому стилі. Замовниками був граф Міхаіл Воронцов, саме тому ця церква так нагадує Алупкінський палац у Криму.
З архітектурою насправді все зрозуміло. Питання в іншому – як граф вирішував освячення такої церкви, бо дуже часто православна церква (особливо московського патріархату) на такі кроки йде неохоче.
Цікаво, що Торічеллі створив точну копію українського храму у Франції, під Парижем.
Київщина: Святопокровська церква в Пархомівці
Сторічну церкву прикрашають мозаїки Миколи Реріха. Відверто кажучи, побачити таку радше очікуєш у великому місті, аніж у невеликому селі. Але вона стоїть саме тут. Чому такий стиль? Експерименти доби модерну. Церкву навіть не хотіли освячувати деякий час.
Волинь: Церква в монастирі села Пляшева
Побудована (1910-1914 роки)за ініціативи Почаївської Лаври архітектором Максимовим, як частина меморіального комплексу “Козацькі Могили”, на місці битви під Берестечком.
Це насправді не одна церква, а три церкви в одній – головна внутрішня церква, церква на другому ярусі, та головна зовнішня, літня, церква. Арка, яку видно на фото, – це вівтар церкви. Архітектура церкви – талановитий експеримент доби модерну, який поєднав нову архітектуру свого часу з традиціями українського (козацького) бароко.
Чернігівщина: церква в селі Жукля
Храм настільки моловідомий та мало досліджений, що навіть не знають, хто його архітектор. Відомо тільки, що будувати почали в 1911 році. Цікаво, що деякі елементи її будови натякають на конструктивізм, який заквітне в архітектурі лише через 10 років!
За матеріалами “Цікава україністика”