Російський олігарх і власник найбільшого в Росії агрохолдингу обвів “навколо пальця” сотні селян у Черкаській області. Люди звинувачують його в маніпуляціях із землею і присвоєння радгоспного майна. І як виявилося, не тільки вони.
“Тут комора у нас була, тут комора, там один сарай був, тут сарай, тут дім”.
Антоніна Олексіївна показує ферму, де працювали її чоловік і син. Зараз тут одні руїни. Біда прийшла, коли колективне сільгосппідприємство перейшло в приватні руки. Цю передачу повинні були погоджувати на зборах пайовиків. Але нічого подібного жінка не пригадує.
“Організовано ” ТОВ Агроком ” в кінці 2011 року, почали в жовтні звільнятися люди, бо не підписували ці … договору оренди, а хто і підписав, так само залишилися без роботи”, – розповідає жителька села Савківка Антоніна Чигрин.
Новий господар орендує майже 11 тисяч гектарів угідь разом з приміщеннями, технікою і навіть худобою. Це по документам. Але селяни запевняють – будови все знесені, трактори і комбайни давно пішли на металобрухт, а за земельні ділянки пайовикам платять копійки. Сьогодні пайовики прийшли до райадміністрації протестувати проти орендаря.
“Майже 1600 гривень не виплачують, недоплачують кожному орендодавцю. Щоб платили по нормальному людям, як годиться, як всі платять”, – говорить пайовик Віктор Чабенко.
Цікаво, що претензії у людей не тільки фінансові, а й політичні. Фактично творець холдингу – російський олігарх.
“Це громадянин Росії Потапенко. Він є фактичним власником господарства” СТОВ Агроком “, на сьогоднішній день він знаходиться в Росії і перебуває під слідством”, – розповіла пайовик Галина Тарасенко.
Ігор Потапенко прославився не тільки в Україні. У травні минулого року російська влада звинуватила олігарха в махінаціях із землею на 20 мільярдів рублів. Зараз він у Москві, під домашнім арештом. На імпровізованій зустрічі з пайовиками його інтереси представляють юрист і виконавчий директор агрохолдингу. Але розмова не пішла.
Керівництво підприємства пропонує пайовикам не “виносити сміття з хати” і вирішити питання або в індивідуальному порядку, або звертатися до суду. Люди не згодні. Багато хто вже не раз судилися з холдингом, і це ні до чого не привело. Тепер селяни налаштовані більш радикально. Якщо їхні вимоги не виконають, готові блокувати роботу підприємства.