Як не втрапити “на гачок” аферистів: поради від черкаської міліції

13 Серпня 2015 17:22
polosochka.ru

polosochka.ru

Інформаційні технології не стоять на місці, а постійно розвиваються, шахраї теж шукають нові шляхи для вдосконалення своєї протиправної діяльності.

Телефонні здирники постійно вигадують нові схеми для “заробітку”. Їх мета – налякати жертву і змусити її до швидких та необдуманих вчинків.

“До громадян телефонують невідомі. Вони можуть одразу ж представитися працівником міліції, розповісти, що родич потрапив у неприємності та пропонують залагодити справу без наслідків за гроші. Можуть запропонувати переказати гроші на банківський рахунок. Однак, останнім часом, щоб не дати людині час подумати до ранку, шахраї перестали користуватися переказами. За лічені хвилини після дзвінка до жертви приїжджає “довірена людина” і забирає гроші. І лише після цього, ошукані люди починають телефонувати рідним, які нібито потрапили у халепу, і тоді з’ясовується, що їх ошукали”, – розповідають у черкаській міліції.

Щоб не стати жертвою таких шахраїв, потрібно дотримуватись певних правил:

– перш за все, не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови шахраїв;

– ніколи не називайте своїх близьких на ім’я;

– попросіть людину, яка представилася працівником міліції, назвати прізвище, ім’я, по-батькові і дату народження затриманого родича (практично в 100 відсотках випадків такою інформацією злочинці не володіють і Ваш номер набрали шляхом випадкового набору);

– уточніть, в якому саме відділі міліції знаходиться Ваш родич, після чого передзвоніть туди і перевірте інформацію, що є у Вас;

– спробуйте якнайшвидше передзвонити тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати те, що трапилося.

У своїй шахрайській діяльності зловмисники також використовують популярні зараз Інтернет-аукціони та магазини, де громадяни розміщують оголошення про купівлю/продаж тих чи інших товарів. Шахрай телефонує за вказаним у об’яві номером, представляється покупцем та пропонує розрахуватися за товар безготівковим платежем. Продавець, як правило, називає номер свого карткового рахунку. Через деякий час до нього телефонує особа, яка представляється працівником банку та повідомляє, що для підтвердження переказу грошей потрібно підійти до банкомату та здійснити ряд операцій.

Ось тут потрібно бути насторожі. Адже саме так і розпочинаються злочинні дії.

Зловмисники, представившись працівниками банку, надають інструкції потенційним потерпілим, які знаходяться біля банкомату, і жертва сама переказує свої кошти на рахунок зловмисника, не розуміючи того.

Запам’ятайте: справжні працівники банківських установ ні за яких умов не будуть запитувати у вас особисті дані, ПІН-код чи іншу інформацію, яка надходить у вигляді СМС-повідомлень, чи направляти вас до банкомату для проведення певних операцій. Якщо у вас трапилася якась халепа з вашою карткою, найкраще буде звернутися у відділення банку для консультації.

Також потрапляють на гачок шахраїв і “призери” різних конкурсів. Громадянам приходить СМС-повідомлення із текстом про нібито виграний автомобіль чи інший цінний приз. Але для його отримання потрібно зателефонувати на відповідний номер телефону, де менеджер щиро вас вітає із виграшем. Однак, щоб його отримати, треба заплатити за оформлення документів. Запам’ятайте – це також одна із шахрайських схем.

Декілька порад, як не втрапити на “гачок” афериста:

– не розкривайте особистої інформації невідомим особам;

– у жодному випадку не розголошуйте секретних кодів ваучерів поповнення, даних кредитної картки, паспортних даних;

– пам’ятайте: ви не можете стати переможцем акції, не узявши в ній участі;

– будьте уважні, якщо назва організації, від імені якої прийшло повідомлення (банк, мобільний оператор), є в тілі повідомлення, а не в полі “відправник”. Наприклад, відправником значиться невідомий номер, а в тілі SMS написано “Поверніть борг по кредиту! Банк N”. Ймовірно, це є хитрість шахраїв, які використовують у власних цілях відомий бренд.

– за будь-яких підозр на шахрайство негайно повідомте оператора або правоохоронні органи.

В разі, якщо Ви стали жертвою шахраїв або Вас намагалися обдурити невідомі особи, негайно повідомте про це в правоохоронні органи за телефоном “102”, адже швидке отримання працівниками міліції інформації сприяє оперативному розкриттю кримінального правопорушення та затриманню зловмисників.