В Україні з’явився онлайн-сервіс Profrights.org, що дозволяє повідомляти про порушення у вищих навчальних закладах та відслідковувати, у яких саме ВНЗ найбільше проблем як зі студентами, так і з викладачами. Автори проекту з аналітичного центру CEDOS ставлять за мету створити базу порушень в українських вишах та спонукати адміністрацію до їх виправлень.
Тепер кожен студент, викладач або просто небайдужий може повідомити про порушення законодавства у виші і назавжди занести його в базу та на карту Profrights.org.
Організатори закликають вносити у власну базу інформацію про хабарі, неправильно проведені процедури виборів чи конкурсного відбору, перешкоджання в академічній мобільності, незаконне звільнення або перенавантаження викладачів та інше. Інформація про порушення формується з відкритих даних у достовірних джерелах та з повідомлень користувачів.
“В Україні повідомлення про корупцію і різного виду порушення у ВНЗ найчастіше з’являються протягом вступної кампанії, проте, пізніше всі вони забуваються. Окрім поодиноких винятків репутація ВНЗ майже не страждає, ситуація всередині не змінюється і стимулів для активної боротьби з проблемами у керівництва не виникає. Так з’явилась ідея створити ресурс, де інформація про порушення у ВНЗ назавжди залишається нанесена на карту, – розповідає один з засновників проекту Єгор Стадний. – Чи ти абітурієнт, чи викладач, який шукає роботу, чи спонсор, який обирає заклад для підтримки, – тепер з’являється ресурс, де можна перевірити, які негаразди у ВНЗ виникали чи досі виникають. Сподіваємось, що також можна буде перевірити, як виші реагують на подібну інформацію, адже Profrights.org дозволяє надати власне тлумачення справи або ж поінформувати про виправлення ситуації”. Тобто ініціатива ставить за мету не тільки інформувати, а й стимулювати адміністрацію вишів вирішувати проблеми і дотримуватись законів.
При цьому усі повідомлення проходять ретельну перевірку. “Кожне звернення проходить два етапи. Спершу відсіваються повідомлення, які однозначно не є порушеннями законодавства, а значить не публікуються в базі Profrights.org, – пояснює Стадний. – Потім відбувається перевірка правдивості наведених фактів та достовірності джерела. На жаль, більшість повідомлень не проходять перевірку. Зазвичай через ненадійність джерела або неповноту інформації”.
При цьому часто надходять повідомлення, які насправді не сигналізують про порушення, що, за думкою авторів проекту, свідчить про необізнаність у законодавстві, своїх правах і обов’язках. “Ми намагаємось цьому зарадити, публікуючи статті з роз’ясненням правил проведення різних процедур у ВНЗ. Які права у студентів у гуртожитку або під час навчання, чи можна стягувати плату за пропущені пари, як укласти договір на оплату за навчання, як мусить відбуватись прийом на роботу та звільнення викладачів, як обраховується індексація, чи можлива агітація у ВНЗ – ми стараємось пояснити, як і куди звертатись з різними проблемами”, – каже Єгор Стадний.
Для зручності користувачів база відображає правопорушення в декількох географічних та тематичних розрізах.