Унікальна природа Холодного Яру на Чигиринщині постала перед загрозою знищення. Йдеться і про темпи вирубки лісу, і про плани будівництва в цьому краї пташників “Нашої Ряби”. Про те, що вся Україна має стати на захист Холодного Яру, пише у своєму фейсбуку кандидат біологічних наук та голова Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи Микола Чорний.
Наводимо його пост повністю:
“Ніколи не покладався на вирішення таких питань через інтернет-спільноту, але після вчорашньої поїздки у Кам’янку, що на Черкащині, відчув – без потужної громадянської підтримки маємо великий шанс… втратити легендарний Холодний Яр. За рахунком -це чергова 16 !!! нарада з питання створення НПП “Холодний Яр”. Були присутні перший заступник Черкаської ОДА, голови Чигиринської та Кам’янської РДА і районних рад, так звана обласна екологія, голови сільських рад, керівництво Кам’янського лісгоспу, науковці і громадські активісти. В черговий раз поговорили за принципом “стінка на стінку” і розійшлись. Можна було б і ще проводити так десь 20 нарад – кінцевий результат наперед відомий. І справа не в тому, що лісники перед цим старанно провели “роз’яснювальну роботу” – ліс огородять колючим дротом, людям заборонять ходити до лісу, людям не даватимуть дров (села не газифіковані), нацпарк – це спроба загарбати ліс київськими олігархами. Ці мантри стандартні, а схема відпрацьована. Біда в іншому – відразу з кількох сторін насунулась небезпека знищення природи Холодного Яру. Зі страшними темпами вирубується ліс – тільки за тими офіційними даними, які маю на руках, об’єми рубок і їхні площі зросли в 1,4-1,7 раза – це тільки на папері!!!
Практично в самому Холодному Яру (землі Лубенцівської сільської ради – 8-10 км від дуба Залізняка) планується розмістити потужні комплекси “Нашої ряби”. Владою і вояжерами від ряби інтенсивно проводиться “роз’яснювальна” робота серед громад навколишніх сіл. І це попри те, що тиждень тому на позачерговій сесії Кам’янської районної ради депутати одноголосно проголосували “проти”. І ще одне. Вже не тільки потайки у високих кабінетах, а й вголос говорять про те, що ліси України стануть… приватними, тобто і Холодний Яр може отримати свого приватного господаря. І що найбільше допікає у цій ситуації, що представники влади на кожній такій нараді кажуть людям – перед Вами ініціатори створення парку – науковці, громадські діячі…Це не ми, це вони… А влада де? Де її ініціатива? Ми готові допомагати владі розвивати заповідну мережу, але як можна допомогти тому, хто сам не знає чого хоче. Кажемо – якщо не Холодний Яр, то де ще створювати парк. Владо – назви ту територію! У відповідь… нічого. І це на Черкащині, де показник заповідності чи не найнижчий в Україні – 3%. Але досить емоцій. Зрозумів одне – якщо вся Україна не стане на захист Холодного Яру – ми його втратимо. Канів – вже майже втратили, Холодний Яр – на черзі…”.