Сьогодні, 21 грудня, День зимового сонцестояння – найкоротший день і найдовша ніч року.
21 і 22 грудня – найкоротші дні в році, а ніч з 21 на 22 – найдовша. З погляду астрономії це явище пояснюється так: під час зимового сонцестояння в північній півкулі Землі Сонце найменший час залишається над горизонтом, перебуваючи у найнижчій позиції над обрієм. У моменти сонцестоянь Сонце у своєму видимому русі за екліптикою найбільше віддаляється від небесного екватора і досягає найбільшого схилення, північного або південного.
У такому положенні сонячний диск затримається впродовж трьох днів (звідки й походить назва “сонцестояння”) і вже починаючи з неділі почне поступово підніматися над горизонтом – його “небесний шлях” збільшуватиметься, а світовий день почне прибувати. Цей період вважається початком астрономічної зими і зміною зодіакального сузір’я – Сонце вступає до знаку Козерога і повертає на весну.
У дохристиянські часи наші пращури святкували в цей день “родини сонця” або “народження Коляди” – язичницького сонячного божества. Відсьогодні починали співати колядки – величальні пісні українських хліборобів. А ще казали: “Сонце повертає на літо, а зима на мороз”.
За церковним календарем 21 грудня вшановують преподобного Потапія, преподобного Кирила, апостолів Сосфена, Апполоса, Кіфа, Тихіша, Єпафродіта, Кесаря та Онисифора, мученицю Анфісу.
Іменинники 21 грудня: Анфіса, Кирило, Потап.