Тальнівщина: у вирубці столітніх дубів звинувачують лісників

19 Жовтня 2017 13:14

5 жовтня активісти села Гордашівка Тальнівського району виявили, що в урочищі неподалік села невідомі вирізають столітні дуби. Для того, щоб зафіксувати злочин, вони викликали поліцію, “Зелений світ” та журналістів.

На місці вирубки ми застали невтішну картину, пише видання “Вісті Черкащини”. Ділянку площею в 2 гектара було вщент вирізано. Рівні, як свічки, дубові колоди акуратно складені. Окремо – восьмиметрові і чотириметрові. Дрібніші гілячки догорали у вогнищі.

viche.ck.ua

– Я нарахував понад 250 колод. Жодна не трухлява і могла б ще рости років 200! – не стримує емоцій Олег Шкода. – Цим дубам більше 100 років. Їх ще наші прадіди садили.

– До мене односельці телефонують, питають, що тут робиться і чи треба людей збирати? Ви уявіть, що тут може бути! – підтримує товариша Микола Крижанівський. – Вони просто з вогнем граються!

Слова обурення слухають і лісоруби, і поліцейські. Варто зазначити, правоохоронці миттєво відреагували на сигнал активістів. Вони приїхали навіть швидше чим лісник, який доглядає за цим урочищем. Поки на нього чекають, голова районної громадської організації «Зелений Світ» Анатолій Ковальов, повідомляє:

– Я говорив із лісничим Потаського лісництва Криловим і директором державного підприємства «Уманське лісове господарство» Назаревичем, вони кажуть, що все законно роблять.

– Якщо у них все законно, то чому звідси тільки що поспішно поїхав завантажений дубовими колодами ЗИЛ з державним номером 1479 ЧКН? Я встиг сфотографувати, як він тікає, – каже Олег Шкода.

Невдовзі приїжджає лісник Володимир Ткач. Саме він відповідає за урочище. Документів на вирубку у нього нема.

– До суцільної рубки я ніякого відношення не маю, – каже Володимир Васильович. – Тут майстер лісозаготівель є. Він десь уже в дорозі. Везе оригінал порубочного білету з печатками…

Ткача дивує, чому люди обурюються, адже ліс вирізають представники державної структури.

– Ми ж домовлялися, щоб за декілька тижнів перед тим, як різати дерева, ви зібрали збори громади, показали документи, розказали, що маєте робити. Нічого з цього не було зроблено. А тепер люди телефонують мені, скаржаться. Доведіть, що все законно – і не буде бунту! – каже Анатолій Ковальов.

Заради справедливості зазначимо, що такий підхід не всі жителі Тальнівщини підтримують. Багато людей виступають проти суцільного нищення віковічних насаджень.

До слова, ліс у Гордашівці рубали майже місяць, а у «старшого лісоруба» оригіналів документів на вирубку не було. Була лише нечітка ксерокопія технологічної карти, на якій не видно печаток.

Поки чекають керівництво лісників, слідчий оформляє протокол огляду.

– Як називається урочище? – запитує представника лісництва.

– Довжик, – відповідає той.

У правоохоронців це повідомлення не викликає підозр. Але гордашівські активісти добре знають, що у селі воно має іншу назву. А урочище Довжик знаходиться за півтора десятка кілометрів аж під Поташем. Ця невідповідність лише підсилює підозри активістів у неправомірних діях лісників.

– В яких адміністративних межах урочище? – цікавиться слідчий.

– Думаю, в адмінмежах Гордашівської сільської ради, – відповідає все той же представник лісництва.

Насправді такої сільської ради уже майже рік як немає, а урочище входить до Тальнівської об’єднаної територіальної громади.

Так як кількість дерев при суцільній рубці в технологічній карті не вказують, це роблять лише при вибірково-санітарній розчистці, слідчий з лісорубами і активістами рахують пеньки і рулеткою вимірюють їх діаметр. Чути, як один з них вголос повідомляє: «Дуб діаметром 42 сантиметри…, дуб діаметром 53 сантиметри…». Поліцейський усе записує в протокол.

Через півтори години на місце події приїхали керівники Поташського лісництва. Вони показали оригінал лісорубочного квитка з печатками, який видає, хто б ви думали… Правильно, їхнє керівництво. Розповіли, що цю ділянку в Гордашівці було визначено під суцільну рубку ще декілька років тому, бо тут дуби досягли рентабельного віку – 80-120 років. Торік дерева було пораховано і позначено спеціальною биркою. Потім приїжджала перевірка від їхнього керівництва з Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства, дивилася кожне дерево. Аж потім видали лісопорубочний квиток.

– У технологічній карті вказано площу і кубатуру. Там ще чітко зазначається скільки кубів першого сорту, другого, третього і деревини, тобто дров. По-моєму, тут має бути 825 кубів, – каже майстер лісозаготівель.

Лісники запевняють, що весною замість вирубаних дерев посадять нові.

– Ні ми, ні наші діти не дочекаємося, поки ті дуби виростуть, – бідкається житель Гордашівки Петро Шандиба. – Я пам’ятаю, як мене ще малого водив батько в цей ліс по білі гриби. Там стояла хата лісника, а десь он там, були залишки панського фазанника. Їх давно нема, а тепер ось і старезні дуби в лісі вирізали.

Активісти побоюються, щоб тальнівським дубам, яким по 300 і більше років, не настав «рентабельний вік». Бо ласих на них вистачає…