Офіційного відкриття пам’ятника Богдану Хмельницькому через протести місцевих свободівців і судову тяганину на День українського козацтва в Лисянці не відбулося. Церемонію відкриття перенесли на 8 грудня, коли відбуватиметься щорічний районний фестиваль «Край козацький Богданів», пише видання «Вісті Черкащини».
Ескізний проект пам’ятника роботи Віктора Крючкова здобув схвалення архітектурно-художньої ради при облдержадміністрації. За взірець зображення автор узяв єдиний прижиттєвий портрет гетьмана руки відомого голландського гравера Вільгельма Гондіуса. Очікується, що вартість проекту сягне понад 200 тисяч гривень. Кошти збиралися місцевим козацтвом протягом семи років. Пам’ятний знак сягатиме висоти 3,60 метра, важитиме три тонни.
Козаки виготовили спеціальну нагороду “Батьківщина Богдана Хмельницького”. Вона має форму позолоченого хреста з малиновими вставками з прозорою емаллю (на знімку). Відзнакою №1 посмертно нагороджений сам Богдан Хмельницький. Цей експонат довічно зберігатиметься у Лисянському районному історичному музеї імені Т. Г. Шевченка.
Патріотично налаштовані козаки також клопочуть перед Інститутом археології України з пропозицією провести археологічні роботи, що пролили б світло на історичну роль родини Хмельницьких у Лисянці.
– На сьогоднішній день «чорні археологи» вже приступили до своїх пошуків перепоховання Богдана Хмельницького та його сина Тимофія «на високій горі», – розповів активіст Лисянського полку Українського реєстрового козацтва Олександр Гаврилюк. – Проте науковці Інституту археології України не квапляться розпочати ці роботи. Тому звертаємося до влади, науковців, краєзнавців, громади та всіх патріотів України зробити все, щоб історична і духовна спадщина українського народу не була безповоротно втрачена. Проведення цих археологічних пошуків на Лисянщині може принести успіх та ще раз підтвердити, що славетне козацьке місто-фортеця Лисянка є батьківщиною роду Хмельницьких.
В майбутньому, за задумом козаків, на Монастирській горі в Лисянці зведуть православний храм і музейний комплекс на честь роду Хмельницьких.