Грудень – місяць, що починає зиму та завершує рік. У давнину його називали «хмурень», бо в ньому протяжність світлового часу доби найменша у всьому році. Сонце світить одну годину на добу. Це місяць самих коротких днів та довгих ночей. Але з 22 грудня настає зимовий сонцеворот і з цього часу розпочинається поступове збільшення світлового часу доби.
Погода грудня зазвичай формується під взаємним впливом Сибірського антициклону і атлантичних циклонів. З проходженням атмосферних фронтів спостерігається комплекс небезпечних погодних явищ: снігопади, хуртовини, ожеледь, налипання мокрого снігу.
Середня місячна температура повітря становить -2,4º. Абсолютний максимум температури повітря +16,7°, був зафіксований у м. Чигирин 2008 р., абсолютний мінімум – 29,6° морозу у м. Золотоноша 1930 р. Найбільш сухий грудень був у 2004 р., коли випало всього 2 мм, а найбільш дощовий – 90 мм – у 1981 р.
За прогнозом синоптиків, у цілому грудень очікується в межах середніх показників температури і опадів, характерних для останніх 30 років. Середньомісячна температура повітря прогнозується -1,2° (за норми -2,4°), кількість опадів – 38 мм (за норми 48 мм).
При цьому, значні морози (до -10-15º) можливі наприкінці першої декади та наприкінці місяця, всередині місяця – відлиги до +5+7º. Найбільше опадів випаде всередині місяця у вигляді мокрого снігу та дощу, в решту часу переважно невеликий сніг.
Сніговий покрив, висотою 1-3 см, спостерігатиметься у першій та третій декадах грудня.
Опади у різних фазах у періоди відлиг сприятимуть утворенню ожеледі та ожеледиці на дорогах.
За інформацією Черкаського гідрометцентру