Цього дня, 23 липня 2004 року відбулося офіційне винесення на місцевість точки географічного центру території України. На околиці села Мар’янівка Шполянського району закладено капсулу.
Про географічний центр України
Проблемою визначення місцезнаходження географічного центру України у 1993 році почала займатися група Львівського національного університету імені І.Франка. На основі опрацювання картографічних матеріалів було з’ясовано, що за попередніми розрахунками такий центр розташований в районі міста Шпола Черкаської області.
Перша офіційна інформація про це з’явилася у навчальному посібнику для студентів географічних факультетів відомого українського географа, доктора географічних наук, професора Ф. Заставного („Географія України” // Заставний Ф.Д. Географія України: У 2-х книгах. – Львів: Світ, 1994. – 472 с. іл.).
Повернення до питання географічного центру України у 2003 році зумовлювалося необхідністю конкретизації точки географічного центру та демаркації і закріплення її на місцевості.
Черкаська обласна державна адміністрація у вересні 2003 року підтримала ініціативу науковців та громадськості і звернулася до Науково-дослідного інституту геодезії і картографії Державної служби геодезії, картографії та кадастру (№ 1756/01-8 від 26.09.2003) за сприянням у проведенні необхідних робіт, які доручалося виконати Придніпровському відділенню Міжнародної академії наук екології, безпеки людини та природи (м. Черкаси).
За наслідками роботи відбулося засідання Національної ради з географічних назв (протокол від 16.10.2003), на якому ухвалено, „географічний центр в околицях м. Шпола Черкаської області є географічним центром України, визначеним спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з топографо-геодезичної та картографічної діяльності”. Таким органом згідно затвердженого Кабінетом Міністрів України положення про Державну службу геодезії, картографії та кадастру є саме ця державна інстанція (стаття 4, пункт 11).
Науково-технічна рада Державної служби геодезії, картографії та кадастру (Укргеодезкартографія) на своєму засіданні (протокол від 21.10.2003) підтвердила, що робота „виконана у відповідності з технічними умовами” і рекомендувала оприлюднити координати географічного центру України в установленому порядку.
Установлено, що географічний центр України розташований біля села Мар’янівка Шполянського району Черкаської області з координатами:
490 01’ 39’ північної широти,
310 28’ 58’ східної довготи.
27 серпня 2004 року проведено закладку ґрунтових реперів географічного центру України, які здані на збереження у Мар’янівську сільську раду.
Наказом Державного комітету природних ресурсів України (№ 95 від 20.05.05) зобов’язано внести ці координати в довідкові, статистичні, учбові та інші офіційні видання.
Беручи до уваги вищезазначене Національна академія наук України вважає за доцільне припинити дискусію щодо географічного центру України.
У 2004 році неподалік від нього на трасі зусиллями владних структур Шполянського району встановлено тимчасовий знак. На обласному рівні пропозиції громадськості, в тому числі й краєзнавчої, щодо облаштування географічного центру держави підтримки тоді не знайшли.
Нинішній знак “Географічний центр України” встановлено у 2011 році.
Василь Мельниченко, голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького