Археологічні дослідження на території міста Черкаси дають нам можливість ознайомитися з матеріальною культурою не лише його стародавніх мешканців, але й містян, які жили тут за модерної доби, 200-100 років тому.
Яскравим прикладом таких знахідок є невеличкий револьвер, знайдений 2010 року під час археологічних досліджень на території черкаського Подолу за адресою узв. Замковий 7 (кол. Старобазарна). Ділянка розташована між відомими архітектурними будівлями кінця ХІХ століття, які вціліли до нашого часу: будинками єврейського купця Школьнікова та підприємця Куперштейна.
Знайдений револьвер відноситься до так званих кишенькових або дамських (завдяки своїм невеликим розмірам міг бути схований у кишені або дамській сумочці). Зберігся корпус пістолета без барабана, спускового гачка, шомпола та накладок на руків’я. Такий тип мініатюрних п’яти- або шестизарядних револьверів має назву “Бульдог” і походить від британських револьверів “British Bulldog”, які серійно виготовлялися з 1872 року. Завдяки укороченому стволу цей різновид пістолетів набув мініатюрних розмірів, втім це негативно позначилося на дальності й прицільності стрільби: попри крупний калібр вони були ефективні лише для використання майже впритул.
Тим не менше, дана модель стала ідеальною зброєю для самооборони, що робило її надзвичайно популярною, у т. ч. і серед цивільного населення. Цей револьвер мав численні наслідування і вироблявся до початку ХХ століття. Наш екземпляр, швидше за все, належить до “Бульдогів” бельгійського виробництва, які характеризувалися відкидним курком без захисної скоби.
Компактні розміри цього виду зброї зробили її популярною в усьому світі, особливо у кримінальних та терористичних колах. Так, наприклад, саме з такого револьвера в 1878 році було здійснено замах на петербурзького градоначальника Ф. Ф. Трєпова терористкою-народницею Вєрою Засуліч. В 1881 році з револьвера системи “Бульдог” Шарль Гіто смертельно поранив 20-го президента США Джеймса Абрахама Гарфілда.
Яка доля випала черкаському “Бульдогу”, хто з черкащан кінця ХІХ століття був його власником достеменно не відомо. Тим не менше, він є важливим свідченням історії міста Модерної доби. Зараз знахідка зберігається у фондах Черкаського обласного краєзнавчого музею.
Дмитро Куштан, археолог, краєзнавець