Сьогодні 23 листопада: цікаво знати

23 Листопада 2018 09:32

У народі 23 листопада була широко поширена традиція вирушати зранку до церкви і приносити з собою хліб із сіллю для того, щоб їх освятити. Потім ними годували домашню худобу, і, згідно з віруваннями, домашні тварини після цього не хворіли і легше переживали зиму. До речі, традиція ця була настільки актуальна і любима народом, що навіть здійснюючи покупку худоби в цей день, чоловік міг вимагати у продавця на додачу шматок хліба і сіллю.

До цього моменту на річках вже встановлювався лід, але він був досить тонким і ламким. Правда, говорили, що після Ераста настають справжні морози. Без особливої потреби з дому не виходили, вечорами топили піч і збиралися всією родиною за якою-небудь роботою. Цього дня вважалося небажаним вирушати в далеку дорогу.

Спостерігаючи за погодою, підмічали: «Ераст на все гаразд: і на холод, і на заметіль». Іній на деревах передвіщав мороз, а туман – тепло. Однак, якщо у цей день на деревах іній лежав зранку, то до самого Введення (4 грудня) морози будуть змінюватися відлигою.

За церковним календарем 23 листопада вшановують апостолів від 70-ох: Ераста, Олімпа, Родіона, Сосипатра, Куарта (Кварта) і Тертія; мученика Ореста, лікаря; священомученика Милія, єпископа Персидського, і двох учнів його; преподобного Феостирикта, що в Символах; мученика Константина, князя Грузинського; колесування великомученика Георгія.

Іменинники 23 листопада:

Орест, Костянтин, Георгій, Родіон, Прокіп.

23 листопада відзначають:

  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.

Чи знаєте ви, що:

Про хустку
Хустка віддавна слугувала не лише головним убором жінок та дівчат, але й оберегом. Використовувалася у різних обрядах. Зокрема, під час сватання дівчина перев’язувала нею руку парубкові на знак згоди.

Коли козак вирушав у дорогу, кохана дарувала йому хустку на знак вірності. Хустка повинна була оберігати його від усіх напастей. Якщо він гинув, хусткою йому вкривали обличчя.

Коли ж козака ховали з військовими почестями, тіло його вкривали китайкою, а вишиту хустину стелили на осідланого коня, як оберіг роду, який не повинен мати переводу.