6 травня ми відзначаємо одне з найбільших весняних свят на честь Юрія (Георгія) Змієборця – святого мученика і воїна, патрона руських (українських) князів. Святий Георгій є однією з найвідоміших постатей у християнському світі.
У народі Георгія Змієборця вважали насамперед захисником свійських тварин, особливо корів. А тому цього дня майже скрізь в Україні виганяли на пасовиська худобу з різними обрядами. На думку дослідників, Юрій замінив дайбозького Ярила. Це підтверджує і той факт, що хоч святого Георгія вшановують щонайменше два рази на рік, все ж головним святом вважається саме весняне. У різних регіонах України були щодо цього свята свої традиції. Однак, найпоширенішими вважалися такі: перед вигоном господарі годували тварин квітками – юрочками, аби тварини давали багато молока, виганяли корів обов’язково після сходу сонця «щоб зрання відьма не зашкодила» та, звичайно, молилися до святого Георгія, аби він беріг худобу.
За народним повір’ям, Єгорій (Георгій, Юрій) Весняний володіє чарівними ключами, котрими відмикає весняну землю і випускає росу, від чого розпочинається бурхливий ріст трав: «Єгорій землю відмикає». У цей час прилітають ластівки: «Ластівка прилетіла, скоро грім загримить».
Юрій багатий також на прикмети, пов’язані з погодою та врожаєм. Зокрема, підмічали: «Юрій – з теплом, то Микола (22 травня) – з кормом», або ж: «На Юрія мороз, то вродиться овес».
За церковним календарем 6 травня вшановують великомученика Георгія Побідоносця (Юрія Переможця); мученицю царицю Олександру; мучеників Анатолія і Протолеона.
Іменинники 6 травня:
Юрій, Єгор, Георгій, Олександра, Анатолій.