Якщо 1 вересня вітер дме з півночі – осінь холодна буде, а з півдня – тепла

1 Вересня 2014 09:22

y_eec38331“Надійшов вересневий час – сім погод у нас”, – мовить народне прислів’я про перший місяць осені, що якраз ступив на поріг разом з першими дзвінками, які щойно пролунали у школах.

Свою назву вересень отримав від рослини – вереса. Це рожево-бузкове суцвіття  саме зараз починає вкривати соснові бори, торф’яники та піщані пагорби Полісся. Ця назва першого місяця осені закріпилася у нашій мові порівняно недавно, лише на початку ХХ сторіччя. А до того в кожному регіоні України він називався по-своєму, зокрема, зарев, маїк або ж сівень.

Давні ж українці взагалі називала вересень “ревун”:  олені й лосі саме о цій порі влаштовують шлюбні ігри. З цього дня колись бралися за копання буряків, бо ж вересніє, то й дощик сіє. А також підмічали: “Вересневий дощ, що почався вранці, довго не йтиме”.

У народі 1 вересня вшановували Андрія Стратилата і говорили, що Стратилат “бабиним літом” багат, тобто, від цього часу починається “бабине літо”. А ще помітили, що якщо 1 вересня вітер дме з півночі – осінь холодна буде, а з півдня – тепла.

За церковним календарем 1 вересня вшановують мученика Андрія Стратила та із ним 2593 мучеників, святителя Питирима, мучеників Тимофія, Агапія і Феклу.

Іменинниками 1 вересня є Андрій, Тимофій, Фекла, Агапій і Питирим.