В ходу долари, навколо — пісні на івриті, в пошані — кошерна їжа. 5775 рік паломники-хасиди зустріли у своєрідній «вільній економічній зоні», яку влаштували самі собі в місті Умань. Тут мало хто знає за податки і що в Україні офіційна грошова одиниця – гривня…
Більше двадцяти тисяч паломників в Умані змінили державний устрій міста. Збираючись на могилі свого святого, Рабі Нахмана, аби зустріти іудейський «новий рік» Рош-Га-Шана, вони не лише перетворюють частину міста в маленький Ізраіль, а й… заробляють. Цього року єврейський бізнес значно потіснив українських підприємців, а відтак і бюджет…
Гешефт на вірі
Віряни їздили до Умані протягом роботи усіх чотирьох Президентів України. При чому з кожним роком їх бізнес розвивався — в районі паломництва спочатку з‘явилися невеличкі МАФи з сувенірами, потім точки харчування. Згодом з‘явився комплекс харчування на 10 тисяч паломників. Ціни в Умані вже можуть конкурувати з ізраільськими — лоток яєць коштує 5 доларів, пакет молока — 3. Попри спротив уманчан, що боролися з нелегальними готелями і торговими точками, цьогоріч обсяг непідконтрольного українським законам бізнесу вразив і бувалих — хасиди торгують всюди…
«Нам – невелику”резервацію” під речовий ринок, їм – можливість торгувати де захочуть. — розповідає Олександр, місцевий підприємець. — хасиди що бідніші, йдуть на уманський ринок. Беруть мед, яблука, яйця. А от усі точки харчування в районі паломництва… мають іноземних власників. Як правило – хасидів. Цього року відкрився ще один міні-маркет, за якихось сто метрів від синагоги. В основному все імпортне – і вино, і горілка. Ціни в доларах, касового апарату немає, гроші рікою. Кому маркет платить податки, невідомо… В Умані скоро усе хасидське буде — і квартири, і готелі, і магазини.»
Маркет Uman Centr справді запрацював у будівлі, яка раніше належала уманському нардепу Петру Кузьменку. Колись тут був готель. Проте встановити нинішнього власника маркету не вдалося – продавці не розуміли ні української, ні російської, ні англійської. Жодної інформації, на якого підприємця відкрито маркет, на відміну від українських магазинів, почеплено не було.
«Зараз я не готовий прокоментувати, як міг запрацювати тут маркет. — розповів Володимир Сліпченко, керівник Уманської ОДПІ. — скоріш за все це питання організації паломництва. Має бути приймаюча сторона, а її немає. Тому все відбувається стихійно.»
Тим часом, коли Україні для стабілізації курсу долара не вистачає валюти, в районі паломництва немає жодного обмінного пункту та контролю, хто, як та скільки платить податків. І за трьома кордонами очеплення міліціонерами з АТО продовжує працювати «Уманська хасидська республіка», де заробляють гроші іноземці, а не український бюджет…
Довідка: За даними Українського єврейського конгресу кожен паломник за тиждень перебування в Умані витрачає в середньому 1 тисячу доларів США. Уже кілька років поспіль до Умані відсвяткувати Рош-Га-Шана приїздить 20-24 тисячі паломників. Основний види бізнесу — транспортні послуги, оренда нерухомості та продаж продуктів харчування.