“Батько” Холодного Яр потерпає від личинок дубового жука

20 Вересня 2017 12:38

Тисячолітній дуб Максима Залізняка біля хутора Буда Чигиринського району потерпає від личинок жука дубового вусача. Комахи точать стовбур стародавнього дерева. Про те, що ушкодження доволі великі, в соцмережі повідомив заступник директора Черкаського обласного музею Назар Лавріненко.

“Тисячолітній дуб Максима Залізняка тяжко хворий. За останні кілька місяців його сильно пошкодили паразити, відвалюються шматки кори…. повторити подвиг Аїди Барчук нікому! Дуба потрібно рятувати, до весни може бути пізно”, – написав Лавріненко.

ua.igotoworld.com

Та, як прокоментував Завідуючий філіалом”Холодний Яр” Національного історико-культурного заповідника “Чигирин” Богдан Легоняк, дереву шкодять не тільки комахи, а й брак вологи.

“Провідні фахівці-арбористи України та Європи спланувала перелік заходів, які потрібно виконувати при догляді за Дубом Максима Залізняка і ми, співробітники заповідника, їх дотримуємося. Звичайно життя вносить свої корективи і від цього нікуди не дінешся. Цей рік дуже спекотний, мало дощів було, рівень грунтових вод сильно знизився, а дерево розпустилося, як завжди на місяць пізніше, коли стояла спека і це було на користь для деяких хвороб і шкідників, – зазначив Легоняк. – Ми провели заплановану літню обробку дерева необхідними засобами, можливо, потрібно було повторити, але найбільше на стан дерева вплинула недостатня кількість вологи в грунті. Основні пошкодження стобура спричиняє червонокнижний вид – великий дубовий вусач. Його личинка прогризає у мертвій деревині ходи і нам приходиться спочатку зібрати якомога більше самих жуків з дерева, а тоді обробляти його. В зв’язку з потеплінням потрібно обов’язково підвести до дерева воду, якої на хуторі обмаль”.

Богдан Легоняк закликає небайдужих приєднатися до працівників заповідника, аби врятувати дуб Максима Залізняка.

Нагадаємо, що Холодноярському велету – 1 тисяча 100 років. Він росте на південному схилі Кириківського яру на території урочища Холодного Яру за селищем Будою Чигиринського району Черкащини.

Дуб є патріархом українських лісів і одним із природних чудес України. Широта обхвату його стовбура становить 9 метрів, висота — 24 метри. Стовбур шість раз вражали громовиці.

Під його шатром відпочивали Богдан Хмельницький, Северин Наливайко, Павло Павлюк, Максим Залізняк,Андрій Журба, Семен Неживий, Тарас Шевченко та інші.